Szlakiem Karola Marcinkowskiego i Janka z Czarnkowa

Szlakiem Karola Marcinkowskiego i Janka z Czarnkowa

ROGOŹNO. Uczestnicy wycieczki Rogozińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczcili 175. rocznicę śmierci Karola Marcinkowskiego, podróżując jego śladami po okolicznych miejscowościach. Odwiedzili pałac w Dąbrówce Ludomskiej, gdzie 7 listopada 1846 r. doktor Marcin zmarł i oddali mu tam hołd pod jego pomnikiem. Następnie stanęli pod pamiątkową tablicą w Ludomach.

Nieopodal kościoła w Połajewie stoi pomnik absolwenta rogozińskiego gimnazjum arcybiskupa Walentego Dymka. Uzasadnione emocje wycieczkowiczów podniósł widok Karczmy Gę gę gę, uczestniczącej w telewizyjnym programie „Kuchenne rewolucje” Marty Gessler.

Pobytowi w Czarnkowie patronował średniowieczny kronikarz Janko z Czarnkowa, którego ławeczkę umieszczono na dawnym rynku. Punkt widokowy na Górze Krzyżowej był nie lada wyzwaniem, gdyż trzeba było pokonać ponad 100 stopni.

Dodatkową atrakcją zapoznania się z historią czarnkowskiego browaru była możliwość zakupienia piwa noteckiego.
Następnie podziwiano oddaną kilka lat temu do użytku przystań wodną nad Notecią – Marinę. Ostatnim punktem programu był park ryb słodkowodnych nad Jeziorem Sarcze w Trzciance.

Pyszna ryba serwowana w lokalnym barze z widokiem na jezioro Długie zwieńczyła słoneczny dzień spędzony w przyjaznej atmosferze pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”.

Podobne artykuły