Starosta się odwołał, a była radna oskarża

OBJEZIERZE, OBORNIKI. Po tym, jak na wniosek Janiny Turno, Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał 13 lutego 2009 roku wyrok cofający nacjonalizację pałacu i otaczającego go parku w Objezierzu, starosta powiatu obornickiego G.Wańkowicz (PO) wystąpił do sądu wyższej instancji, odwołując się od tego wyroku.  Na koszty odwołania z kasy powiatu przelano kwotę 90 tysięcy złotych.  Jakie będą losy zespołu parkowo-pałacowego, trudno dziś orzec, choć nie mniej trudno wyobrazić sobie, by jakikolwiek sąd Polski niepodległej usankcjonował decyzję komunistycznego PKWN, odbierającą obywatelom ich prawowitą własność, a tym bardziej działania zupełnie nieuprawnione, odbierającą rodzinie Turno ich rodowe dziedzictwo.

Przypomnijmy, że cały majątek objezierski odebrała rodzinie Turno w 1939 roku III Rzesza, a w samym pałacu swoją wiejską rezydencję miał namiestnik Kraju Warty Greisler, po wojnie powieszony za zbrodnie na Polakach na stokach poznańskiej cytadeli. W 1945 roku komuniści nie oddali majątku, tylko przejęli go na mocy tak zwanego dekretu o reformie rolnej PKWN. Nie podzielono jednak ziemi  między drobnych rolników, jak głosił wspomniany dekret, ale w końcu utworzono w objezierzu państwowe gospodarstwo.   Problem w tym, że  dekret mówił o ziemiach rolnych, nie wspominał jednak o pałacach i parkach. Te grabiono wbrew nawet ówczesnemu, komunistycznemu prawu. W 1998 roku wojewoda w imieniu skarbu państwa przekazał pałac wraz z parkiem powiatowi obornickiemu. Dzisiaj ewentualne odszkodowanie dla rodziny Turnów może wynosić nawet 3 mln zł.

Są w tej sprawie także głosy zupełnie odrębne, a jeden z nich należy do  byłej radnej powiatu, dyrektor gimnazjum i pedagoga w stanie spoczynku Grażyny Sak. Podczas ostatniej sesji rady powiatu ostrzegła pisemnie starostę Wańkowicza, iż – mam zamiar oskarżyć rodzinę Turno, ich krewnych, Kościół Katolicki i Zakon Kawalerów Maltańskich o wielowiekowe działania na szkodę państwa polskiego w porozumieniu i zmowie. Co to miało znaczyć, trudno dociec.

Jak widać sprawa dóbr objezierskich wywołuje u licznych osób przeróżne emocje, a o wszystkim ostatecznie postanowi niezawisły sąd. Dodajmy, że pałac wykorzystuje obecnie szkoła podległa władzom powiatu obornickiego. Ciekawi jesteśmy, jak tamtejsi pedagodzy tłumaczą stanowisko tych ostatnich, zgodnie z którym grabież dokonana przed laty, nie powinna być w wolnej Polsce naprawiona. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.