Starosta chce przejąć w Cegielskim 
pełną kontrolę nad ciepłem

Starosta chce przejąć w Cegielskim 
pełną kontrolę nad ciepłem

POWIAT OBORNICKI. Budynek Zespołu Szkół im. H Cegielskiego w Rogoźnie przeszedł niedawno solidny remont dachu, mury ma równie solidne i jedynym technicznym problemem szkoły są wysokie rachunki za ogrzewanie.

Monopolista na rogozińskim rynku ciepła, spółka Megawat , „soli” władzom powiatu tęgie rachunki za ogrzewanie, a na domiar złego, pieniądze krążą dziwnymi ścieżkami.

Powiat utrzymuje szkołę, grzeje ją Megawat, ale opłatę za cieplik pobiera gmina Rogoźno, która płaci Megawatowi, a Megawat należąc do gminy przekazuje do jej budżetu zyski.

Starosta Zofia Kotecka, była dyrektor szkoły, ma ogromne doświadczenie w rozliczaniu kosztów utrzymania tego typu jednostki, więc udało się jej tę krętą ścieżkę opłat nieco wyprostować, a potem zaczęła liczyć.

Ostatecznie wyliczyła, że gdyby szkoła miała własną kotłownię, przestała płacić dostawcy i pośrednikowi, to uzyskałaby kontrolę nad kosztami cieplika i mogła zaoszczędzić na ogrzewaniu szkoły każdego roku nawet 100 tysięcy złotych.

Wybudowanie nowoczesnej, bezobsługowej kotłowni zasilanej gazem ziemnym kosztowałoby powiat a choćby i 400 tysięcy, więc po jednej, czteroletniej kadencji wydatek byłby się w całości zwrócił.
Jak twierdzi Zofia Kotecka: To wyliczenie jest bardzo realne.
By cyfry nie pozostały jedynie na kartce, władze powiatu zabezpieczyły w tegorocznym budżecie

kwotę 25 tysięcy na projekt i potrzebne opracowania techniczne. Gdy będą gotowe pozostanie realizacja, która jest już najwyraźniej jedynie kwestią czasu.

Podobne artykuły