Stan dróg i kwestia obwodnicy Rogoźna

Stan dróg i kwestia obwodnicy Rogoźna

GMINA ROGOŹNO. Stan dróg w gminie Rogoźno od zawsze napawał obawą, czy uda się nimi przejechać czy nie.

Kolejni włodarze nie budowali ich po to, by ułatwić rogoźnianom komunikację, ale po to, by wygrać kolejne wybory. Drogi były przebudowywane zatem w miejscach widocznych i w roku wyborczym.

Dopiero ostatni burmistrz to zmienił i co by nie napisano w przyszłości o Romanie Szuberski, to zapewne pozostanie w pamięci potomnych, chociażby jako wielki budowniczy dróg. Ma ich na liście już tak wiele, że łatwiej byłoby wymienić te, których jeszcze nie przebudowano.

W minionym tylko roku pomimo pandemii, utrudniającej tworzenie inwestycji oraz niszczącej budżety gmin, powstało ponad dwa kilometry nowych dróg.

W tym mniej ich nie będzie, bowiem już wiadomo, że będzie kolejna realizacja drogi miejscowości Dziewcza Struga, na co burmistrz pozyskał już z krajowego funduszu dróg lokalnych kwotę 500 tys. Roman Szuberski ma też plan na ulice Słoneczną i Topolową. Prace mają tam ruszyć w miesiącach maj-czerwiec.

Obecnie trwają w tych miejscach odwierty geologiczne. Problemem jest dość stary projekt. Pochodzi z roku 2008 i od samego początku był spartaczony. Wszelkie kreślenia nie zgadzały się najczęściej z rzeczywistością, złe były też szerokości tych ulic. Nie ma innego wyjścia jak zlecić nowy projekt. Droga ma powstać na wzór drogi sołeckiej w Jaraczu, bo to technologia dobra i wydajna.

Jak już wspomnieliśmy ulica Topolowa (przy mechaniku), a Słoneczna (przy Wójtostwie), mają problem z szerokością i zbyt wąskimi chodnikami. Nowa nawierzchnia ulic ma powstać z kostki betonowej eco, z szczeliną filtracyjną. Będzie też kanał technologiczny, by na przyszłość można było kłaść tam wszelkie sieci bez rujnowania dróg.

Tu aż kusi zauważyć, że w rozwiniętych krajach Europy, najpierw buduje się infrastrukturę, potem drogi, a na końcu szuka się chętnych na działki. W Polsce dzieje się to całkiem odwrotnie, a odpowiedzialny w gminie Rogoźno za inwestycje i rozwój Paweł Andrzejczak jest zdania: Nie popieram utwardzania dróg przy nowych działkach, bo układana jest tam infrastruktura i niszczą nawierzchnię.

Na liście nowych lub przebudowanych dróg ma się znaleźć Słoneczna, Leśna, Starościńska, Jarzębinowa i Wodna (jest już Kasztelańska).
Kolejna drogą, która zostanie ucywilizowana jest ta w Budziszewku, a Roman Szuberski ma zamiar sięgnąć po środki na jej przebudowę do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (FOGR), którym dysponuje Marszałek Województwa.

Z listy tych najgorszych dróg gminnych znikają kolejne pozycje, jednak wciąż tkwią tam drogi w miejscowościach Cieśle, Józefinowo i Gościejewo.
Pisząc o rogozinskich drogach nie da się przemilczeć sprawy planowanej od dekad obwodnicy miasta.

Obwodnica ma kiedyś tam powstać i to o około trzy kilometry dłuższa, więc znacznie droższa niż kiedyś planowano. Żaden orzeł bielik już nie przeszkadza, problemem jest ogólny brak pieniędzy.

Kiedyś powstanie też obwodnica drogi krajowej S11. Burmistrz Roman Szuberski planuje spotkanie z sołtysami już w kwietniu, by przedstawić im swój stan wiedzy o obu obwodnicach na dzień obecny.

Prócz dróg przelotowych są też drogi dojazdowe i osiedlowe. W sprawie tych ostatnich prezes Rogozińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Krzysztof Ostrowski alarmuje: Ulica Przemysława od marketu Biedronka jest w bardzo złym stanie. Ma wiele spękań i liczne dziury. Spodziewa się owszem naprawy, choć woli nową nakładkę asfaltową. Przy okazji liczy na wymianę krawężników z tradycyjnych na trwalsze, najazdowe.

Roman Szuberski przypomina, że wspominana przez prezesa droga została przejęta od spółdzielni w takim stanie jaki jest. – W tej chwili ze względu na stan finansów łatamy drogi jak możemy. Mamy asfalt na zimno i kleimy nim, by było bezpiecznie. Mamy wiele innych dróg w planie i robiąc po pięć dróg rocznie nie wystarcza na taką jak ta na osiedlu. Tam gdzie jest duży ruch postaramy się drogę poprawić, ale przebudować zaraz wszystkich się nie da.

Wytknął Ostrowskiemu, że gdy ten był wiceburmistrzem Rogoźna budowano jedną drogę rocznie i to nie w każdym roku. Na koniec pocieszył: Obiecałem, że gdy przetargi lepiej wyjdą, to i tę drogę wykonamy.

Oprócz dróg są też parkingi. Zostały one co prawda ładnie odmalowane. Brak jest jednak na osiedlu miejsc postojowych. Mają tam niebawem powstać markety Lidl i Netto, co zdecydowanie rozrzedzi ilość klientów Biedronki i poprawi sytuację z parkowaniem.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.