Sołectw nie stać na budowę dróg, a wyjątkiem jest Żukowo

Sołectw nie stać na budowę dróg, a wyjątkiem jest Żukowo

ŻUKOWO. Niektóre sołectwa proponują zapisanie w swych budżetach kwoty tysiąca do paru tysięcy złotych na przebudowę drogi z założeniem, że budżet gminy dołoży kilkaset tysięcy.

– Fundusz sołecki nie wystarczy na przebudowę drogi – powiedział burmistrz Tomasz Szrama, by uciąć wszelkie tego typy propozycje.

Jego wypowiedź dotyczyła także sołectw, jak Uścikowo, które nie może liczyć na „wspólną” budowę drogi, bo nie pozwala na to zbyt niski wkład z funduszu wiejskiego, czy Nowołoskoniec także z wkładem z funduszu wiejskiego, który wystarczy zaledwie na założenia projektowe.

Jednocześnie wyjątkiem jest sołectwo Żukowo, którego samorząd latami kupował kostkę betonową, nim zaproponował władzom gminy jej ułożenie.

Tu Szrama wyraził zgodę na inwestycję „wspólną” doceniając wysiłek finansowy niewielkiego sołectwa i podkreślając, że to pierwsza tego typu „wspólna” budowa drogi w historii gminy.

Skoro słowo się rzekło przyszedł czas na czyny i burmistrz podpisał umowę na realizację żukowskiej drogi.

Wykonawca będzie firma Budowlano-Remontowo-Drogową Dariusza Białobrzyckiego Gniezna za kwotę 364 219 zł.  Budowa zakłada wykonanie pasa z kostki betonowej wraz z chodnikiem, zjazdami i odwodnieniem.
Plac budowy został przekazany wykonawcy w poniedziałek 12 października a ten zakończy prace jeszcze w tym roku.

Podobne artykuły