Ryczywolskie dożynki

Ryczywolskie dożynki

RYCZYWÓŁ. Uroczystości święta chleba w Ryczywole rozpoczęły się mszą dziękczynną w kościele parafialnym z oprawą Rogozińskiej Orkiestry Dętej.

Po mszy świętej wszyscy przemaszerowali na Plac 1 Maja: delegacje wieńcowe poszczególnych sołectw i przedstawicieli działkowców, starostowie dożynek, władze gminy, zaproszeni goście oraz licznie przybyli mieszkańcy. Tam zostały złożone wieńce dożynkowe.

Starostami dożynek byli w tym roku Ewa Klewenhagen i Eryk Pasch, oboje z Tłukaw, a dokładniej z Kolonii zachodniej.

Uroczystość dożynkową zaszczycili swoją obecnością senator Filip Libicki oraz posłowie na Sejm Krzysztof Paszyk i Marta Kubiak. Były też władze powiatowe oraz przedstawiciele sąsiednich samorządów. Nie zabrakło 5radnych i sołtysów z poszczególnych sołectw. Uroczystość prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anna Nowicka. Obrzęd dożynkowy uświetnił występ zespołu śpiewaczego Ryczywolanie.

Wójt Henryk Szrama odebrał od starostów dożynek chleb symbolizujący tegoroczne zbiory i uroczyście przyrzekł dzielić go sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło.

Zaproszeni goście wyrażali w swych wystąpieniach uznanie dla trudnej pracy rolników oraz dziękowali za możliwość uczestniczenia w tym wielkim rolniczym święcie. W części koncertowej była okazja posłuchać występów zespołu „Na Cztery Głosy”, Nataszy Bajon, Weroniki Trafas, Bartosza Szudrowicza oraz Agaty Michalik.

Po koncertach nadszedł czas na występ tegorocznej gwiazdy, kabaretu Paranienormalni. Występ ten zgromadził ogromne rzesze widzów i został nagrodzony gromkimi brawami. Po występie artyści bardzo chętnie pozowali do zdjęć z mieszkańcami i rozdawali autografy. Ponadto w trakcie uroczystości można było skosztować lokalnych specjałów przygotowanych przez członków i członkinie stowarzyszeń działających na terenie gminy.

Podczas imprezy nie brakowało też atrakcji dla najmłodszych. Największą popularnością cieszył się dmuchany zamek. Warto również wspomnieć, że w czasie dożynek od godz. 13 do godz. 14 pracownicy Urzędu Gminy promowali szczepienia przeciwko COVID-19. Natomiast od godz. 14 do godz. 16 działał Mobilny Punkt Spisowy w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Nad bezpieczeństwem dożynek czuwali strażacy ochotnicy z OSP Ryczywół, Lipa, Ludomy i Skrzetusz. Po występie kabaretu uroczystości zostały przeniesione do Gorzewa, gdzie na płycie boiska wszyscy bawili się na zabawie tanecznej do późnych godzin nocnych.

Podobne artykuły