Ryczywolscy transportowcy oszukiwali, nie będzie niższego podatku

RYCZYWÓŁ. Rada Ryczywołu miała nie łatwe zadanie by ustalić właściwe stawki opłat podatkowych za zarejestrowane w gminie pojazdy. Jolanta Kozakiewicz ostrzegła, że owe podatki mają przynieść gminie kwotę 212,700 złotych a plan wpływu byłby niższy o ok. 7 tys od zeszłorocznego. Jej zdaniem gdyby przyjąć zamysł wójta to do budżetu wpłynie o 4% więcej co przeliczone na złotówki dałoby o 8 tys zł więcej niż rok temu. 

Można było osłyszeć podczas dyskusji, że należy się cieszyć, iż będzie w budżecie więcej pieniędzy, bo za to będzie więcej inwestycji a w tym dróg oraz że trzeba mieć na uwadze niełatwą sytuacje firm transportowych i potrzebę niesienia im pomocy biorąc pod uwagę ich obietnicę, że jak stawki nie podskoczą, to oni wyleasingują więcej aut i to też podniesie wpływy do budżetu. 

Wszelkie tego typu radosne spekulacje skarbnik ucięła stwierdzeniem, że pojazdów nie przybyło a transportowcy oszukiwali przy deklaracjach podatkowych zaniżając tonaż i płacąc niższe podatki. Ukrywali też zestawy zespolone i przez to uszczuplali wpływy do budżetu. 

Jedynym, który nie wziął tego pod uwagę, był Piotr Gronowski. Jego zdaniem – jakby wierzyć na słowo przedsiębiorcom, a ja im wierzę, że mogą zlikwidować część taboru, to gdy im podnieść tylko stawki na najcięższe zestawy byłoby lepiej. Ja nie miałem informacji od transportowców, że oszukują a i wójt mi nic o tym nie powiedział. 

Wójt Jerzy Gacek zaproponował – jak podniesiemy opłaty, to budżet wzrośnie o 10 tys, to niewiele. Pozostawmy stawki na poziomie 2008 i zapomnijmy te 10 tysięcy.

W sprawie oszustw Gazec wyjaśnił, że gdy tylko jeden w transportowców poprawił po kontroli swoją deklarację, to zapłacił o 17 tysięcy złotych więcej podatku. Radny Witold Kruś podkreślił na to, że nie wierzy, by w obecnej sytuacji kryzysu ekonomicznego nastąpiło zwiększanie taboru. W jego ocenie – pozostawienie tegorocznych stawek jest kompromisem. Tę opinie poparło 10 radnych i stawki pozostały na dawnym poziomie. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.