Ruszyła przebudowa jazu na Wełnie

OBORNIKI. W miniony wtorek burmistrz Henryk Łukaszewski przekazał oficjalnie teren pod przebudowę jazu na Wełnie. Stronę przejmującą reprezentował prezes grudziądzkiego Melbudu Andrzej Pawłowski a towarzyszył mu dyrektor jastrowskiego oddziału Elektrowni Wodnych Antoni Ludwikowski. 

Dla władz gminy Oborniki największym problemem i troską było uzyskanie od wykonawcy inwestycji gwarancji utrzymania bezpiecznej komunikacji przez Wełnę w ciągu ulicy Chłopskiej. Dodatkowy koszt nowej przeprawy martwił wykonawcę, w końcu uległ on pod argumentami burmistrzów i nowa przeprawa powstanie i trwać będzie przez cały czas przebudowy. 

Jak wyjaśnił nam kierownik budowy Roman Woźniakowski: będzie to kładka piesza szerokości około dwóch metrów, usadowiona na stalowych grodzicach wbitych w dno rzeki, łącząca zachodni brzeg rzeki z wyspą. Kładka na czas budowy zostanie zbudowana kilkadziesiąt metrów powyżej obecnego jazu. Zostanie znacznie złagodzony brzeg po stronie pływalni i stamtąd piesi będą mogli bezpiecznie przechodzić na drugi brzeg na wyspę i dalej istniejącym mostkiem na ulicę Chłopską. 

Znajdująca się tam młynkówka zostanie zasypana, zniknie więc drewniany most, którego stan i tak przestał gwarantować bezpieczną komunikację. W tym miejscu położone zostaną płyty, na czas budowy betonowe, a zastąpione po zakończeniu inwestycji trwałą nawierzchnią. 

Jaz na Wełnie będzie budowany od podstaw. Po rozbiórce starej konstrukcji, w dno zostaną wbite wielometrowe grodzice, a na nich zostanie zamocowana nowa konstrukcja. Jaz zostanie zwieńczony czterometrowej szerokości kładką dla pieszych, taką jak obecnie. Będzie ona w pełni ekologiczna, o nawierzchni drewnianej. Obok jazu powstanie przepławka dla ryb. 

Po zakończeniu prac woda zostanie spiętrzona na wysokość czterech metrów a cała budowa ma na celu przywrócenie stanu poprzedniego. Jej koszt to aż 12 milionów, więc znacznie wyższy wobec początkowo planowanych pięciu czy sześciu milionów. Owych 12 milionów zostanie na zawsze w Obornikach poprawiając infrastrukturę tego fragmentu miasta, a korzyścią inwestora będzie uzyskiwana z siły wody „czysta energia”. 

Na wszystkie prace Melbud ma czas do 30 listopada 2010 roku, jednak Roman Woźniakowski twierdzi, że o ile nie wynikną nadzwyczajne okoliczności, budowa zakończy się wcześniej. 

Dowodem dobrego tempa może być fakt, że dzień po oficjalnym przekazaniu terenu pojawiły się już na nim sprzęt budowlany. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.