Ruszyła procedura środowiskowa dla ekspresówki Oborniki – Ujście

Ruszyła procedura środowiskowa dla ekspresówki Oborniki – Ujście

POWIAT OBORNICKI. W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu złożony został wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy drogi ekspresowej S11 na odcinku Ujście-Oborniki.
Decyzja ta ostatecznie zatwierdzi przebieg przyszłej drogi ekspresowej.

Ta informacja przybliża nieco czas przetargu na realizację długo oczekiwanej obwodnicy Obornik, stanowiącej część planowanego odcinka ekspresówki.

Jak zapewniła rzecznik generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Marta Cieślak: Spodziewany termin uzyskania DŚU to III kwartał 2022 r. Dalszy etap prac przygotowawczych to opracowanie koncepcji programowej, która uszczegółowi rozwiązania projektowe dla zatwierdzonego w DŚU wariantu przebiegu S11.

Choć na efekty tych działań trzeba jeszcze będzie rok poczekać, warto wiedzieć, że jest to ostatni etap prac studialnych, po zakończeniu którego można będzie przystąpić do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji. Budowa drogi ekspresowej zostanie zrealizowana w systemie „projektuj i buduj”. W pierwszej kolejności wykonawca opracuje projekt budowlany, na podstawie którego zostanie uzyskana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Decyzja ZRID umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych.

 Postępowanie przetargowe na realizację zadania w systemie „Projektuj i buduj” może zostać ogłoszone na przełomie roku 2023 i 2024. Same roboty będą realizowane w latach 2025-2028. 

Podane daty są czysto teoretyczne i zakładają, że nic się po drodze nie wydarzy.

Niestały, już mamy do czynienia z lawinowym wzrostem cen, co powoduje, że koszt obornickiej obwodnicy wzrósł z 600 milionów do 1,2 miliarda i to może jeszcze nie być koniec drastycznych podwyżek.

Podobne artykuły