Rozpoczęły się żniwa obornickich złodziei

POWIAT OBORNICKI. Przedświąteczna gorączka zakupowa jest dla złodziei kieszonkowych tym, czym są dla rolnika żniwa. 

Dowodem na to może być choćby ostatni czwartek, gdy na targu w Obornikach dokonano aż czterech kradzieży kieszonkowych, a być może było ich jeszcze więcej. W każdym z przypadków ofiarami były kobiety. 

Nieznani sprawcy wyjmowali z torebek pań robiących zakupy portfele wraz z kluczami. Straty wynoszą 100, 300. i 500 zł oraz same dokumenty i klucze. 

Policja prowadzi w tych sprawach postępowanie i jednocześnie apeluje, by w trakcie dokonywania zakupów przedświą- tecznych zwrócić większą uwagę na posiadane przy sobie pieniądze, gdyż są osoby które często wykorzystują nieuwagę kupujących tak jak i sprzedających. W okresie przedświątecznym odnotowuje się także zwiększoną ilość przypadków kradzieży w sklepach, do których dochodzi przez nieuwagę sprzedawców bądź właścicieli owych sklepów. Najczęściej powodem takich sytuacji jest brak właściwego i bezpiecznego przechowywania większej ilości gotówki w placówkach handlowych. 

Tu też policja apeluje by zwrócić większą uwagę na to, gdzie i w jaki sposób zabezpieczone są pieniądze. 

Te należy trzymać tylko w miejscach niedostępnych dla złodzieja, a nie jak to często się zdarza np. w szufladzie, pod ladą, czy w kasetce pozostawionej w ogólnodostępnym miejscu. Należy obserwować nieznajomych klientów wchodzących do sklepu, a także przyglądać się osobom, które przez dłuższy czas stoją przed sklepem, obserwując otoczenie. Często złodzieje wyczekują na moment, aż inni klienci opuszczą sklep i dopiero wtedy wchodzą do środka. Obserwując podejrzane osoby sprzedawca powinien starać się nie odwracać do nich tyłem. Często złodzieje proszą o podanie czegoś z wyższej, odległej półki, lub o podanie towaru który znajduje się na zapleczu, wszystkie te czynności mają na celu odwrócenie uwagi personelu. Wysokość dziennych utargów należy zachować w tajemnicy – dobrze by kasa była tak umieszczona w sklepie, by nikt postronny nie widział jej zawartości. 

Należy zachować szczególną ostrożność podczas wydawania pieniędzy kasy. Jeżeli obrót w danym dniu jest większy niż zwykle, personel powinien poprosić szefa, aby przyjechał pod koniec zmiany i zabrał większość pieniędzy lub można wynająć firmę która profesjonalnie zajmuje się konwojami gotówki. Podczas zamykania sklepu należy zachować szczególną ostrożność, dobrze jeśli sklep zamykają dwie osoby. Nie wolno lekceważyć sytuacji, w której wchodząca do sklepu osoba budzi zaniepokojenie. Jeżeli coś nagle zaniepokoi pracownika powinien zachować szczególną czujność 

Jeżeli dojdzie do kradzieży, należy głośno wzywać pomocy, jeżeli złodziej jest w zasięgu wzroku i ucieka. 

Jeżeli nie czujesz się na siłach – nie próbuj zatrzymywać sprawcy. Nie odcinaj mu drogi ucieczki pozostawiony w sytuacji bez wyjścia może odpowiedzieć agresją – radzą doświadczeni policjanci i dodają – postaraj się zapamiętać jak najwięcej cech charakterystycznych złodzieja. W pierwszej kolejności powiadom policję a nie właściciela sklepu. Szybkość działania jest szansą na jego ujęcie. 

Jeżeli to mają być spokojne i szczęśliwe święta, to warto się do tych rad zastosować. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.