POWIAT OBORNICKI. Przedświąteczna gorączka zakupowa jest dla złodziei kieszonkowych tym, czym są dla rolnika żniwa.
Dowodem na to może być choćby ostatni czwartek, gdy na targu w Obornikach dokonano aż czterech kradzieży kieszonkowych, a być może było ich jeszcze więcej. W każdym z przypadków ofiarami były kobiety.
Nieznani sprawcy wyjmowali z torebek pań robiących zakupy portfele wraz z kluczami. Straty wynoszą 100, 300. i 500 zł oraz same dokumenty i klucze.
Policja prowadzi w tych sprawach postępowanie i jednocześnie apeluje, by w trakcie dokonywania zakupów przedświą- tecznych zwrócić większą uwagę na posiadane przy sobie pieniądze, gdyż są osoby które często wykorzystują nieuwagę kupujących tak jak i sprzedających. W okresie przedświątecznym odnotowuje się także zwiększoną ilość przypadków kradzieży w sklepach, do których dochodzi przez nieuwagę sprzedawców bądź właścicieli owych sklepów. Najczęściej powodem takich sytuacji jest brak właściwego i bezpiecznego przechowywania większej ilości gotówki w placówkach handlowych.
Tu też policja apeluje by zwrócić większą uwagę na to, gdzie i w jaki sposób zabezpieczone są pieniądze.
Te należy trzymać tylko w miejscach niedostępnych dla złodzieja, a nie jak to często się zdarza np. w szufladzie, pod ladą, czy w kasetce pozostawionej w ogólnodostępnym miejscu. Należy obserwować nieznajomych klientów wchodzących do sklepu, a także przyglądać się osobom, które przez dłuższy czas stoją przed sklepem, obserwując otoczenie. Często złodzieje wyczekują na moment, aż inni klienci opuszczą sklep i dopiero wtedy wchodzą do środka. Obserwując podejrzane osoby sprzedawca powinien starać się nie odwracać do nich tyłem. Często złodzieje proszą o podanie czegoś z wyższej, odległej półki, lub o podanie towaru który znajduje się na zapleczu, wszystkie te czynności mają na celu odwrócenie uwagi personelu. Wysokość dziennych utargów należy zachować w tajemnicy – dobrze by kasa była tak umieszczona w sklepie, by nikt postronny nie widział jej zawartości.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas wydawania pieniędzy kasy. Jeżeli obrót w danym dniu jest większy niż zwykle, personel powinien poprosić szefa, aby przyjechał pod koniec zmiany i zabrał większość pieniędzy lub można wynająć firmę która profesjonalnie zajmuje się konwojami gotówki. Podczas zamykania sklepu należy zachować szczególną ostrożność, dobrze jeśli sklep zamykają dwie osoby. Nie wolno lekceważyć sytuacji, w której wchodząca do sklepu osoba budzi zaniepokojenie. Jeżeli coś nagle zaniepokoi pracownika powinien zachować szczególną czujność
Jeżeli dojdzie do kradzieży, należy głośno wzywać pomocy, jeżeli złodziej jest w zasięgu wzroku i ucieka.
Jeżeli nie czujesz się na siłach – nie próbuj zatrzymywać sprawcy. Nie odcinaj mu drogi ucieczki pozostawiony w sytuacji bez wyjścia może odpowiedzieć agresją – radzą doświadczeni policjanci i dodają – postaraj się zapamiętać jak najwięcej cech charakterystycznych złodzieja. W pierwszej kolejności powiadom policję a nie właściciela sklepu. Szybkość działania jest szansą na jego ujęcie.
Jeżeli to mają być spokojne i szczęśliwe święta, to warto się do tych rad zastosować.