Rozbudowa monitoringu Obornik niebawem ruszy

Rozbudowa monitoringu Obornik niebawem ruszy

OBORNIKI. Od dawna wiadomo, że monitoring miejski, powstały kilkanaście lat temu, już od dawna ma swój okres świetności daleko za sobą. Jakość, zwłaszcza kamer, pozostawia wiele do życzenia, a system obrotowy sprawia, że często to co najważniejsze nie jest akurat filmowane, bo kamera „rozgląda” się w inne strony.

Na domiar złego kamer jest zbyt mało, bo wiele miejsc aż prosi się o monitoring.

W urzędzie miejskim zapadła wiec decyzja o modernizacji i rozszerzeniu systemu. Burmistrz zaraz po powzięciu decyzji złożył wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o wsparcie inwestycji.
Ma zamiar ja etapować, a pierwszy etap będzie kosztował co najmniej 900 tysięcy złotych.

Wniosek przeszedł pozytywną weryfikację i choć dopiero w drugim rozdaniu trafi do realizacji.

W środę 31 marca została ogłoszona przez rząd lista inwestycji, które otrzymają dotację z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wniosek gminy Oborniki, dotyczący modernizacji i rozbudowy systemu miejskiego monitoringu, został ujęty dofinansowaniem w kwocie 200 z 900 potrzebnych tysięcy złotych.

Nie jest to wsparcie szczególnie wielkie, ale z pewnością i to się przyda.

Kompleksowa modernizacja systemu monitoringu wizyjnego w Obornikach i jego rozbudowa o kolejne kamery może niebawem ruszyć. Nie ma bowiem wątpliwości, że sprawny monitoring miejski ma ogromne znaczenie w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.

Przy rozbudowie zostanie zastosowana współczesna technologia. Został przygotowany już projekt wykonawczy, który oprócz modernizacji 11 z istniejących już 16 kamer, przewiduje budowę kolejnych sześciu punktów z kamerami monitoringu w nowych lokalizacjach.

Do tego zostanie położone prawie trzy kilometry linii światłowodowej, zakupione rejestratory i pojemne dyski do zapisywanie danych. W budynku magistratu, a dokładniej w siedzibie straży miejskiej, zostanie zbudowana nowa ściana z monitorami.

Jak zapewnia burmistrz Tomasz Szrama: Realizacja tego projektu nie będzie końcem rozbudowy monitoringu, ponieważ w tym wniosku, który otrzymał dofinansowanie, uwzględniliśmy również koszty wykonania dokumentacji technicznej na kolejne 22 punkty z kamerami.

Podobne artykuły