Roman Szuberski i czyste wody

Roman Szuberski i czyste wody

ROGOŹNO. Od dawna wiadomo, że prawdziwą pasją burmistrza Rogoźna jest czysta woda w lokalnych jeziorach i rzekach. Podobne zainteresowanie odkrył u swego kolegi burmistrza gminy Skoki.

W ubiegłym tygodniu obaj włodarze zwołali konferencję dotycząca czystości wód zlewni Małej Wełny i okolicznych jezior. Gospodarzem był Roman Szuberski, który do świetlicy w Ośrodku Sportu i Rekreacji Za jeziorem zaprosił włodarzy gmin związanych z Małą Wełną.

Celem spotkania była próba podjęcia wspólnych działań na rzecz rekultywacji wód, w tym rozwiązywania problemu suszy oraz retencji.

W odpowiedzi na ich zaproszenie przybyli liczni goście zainteresowani tematyką spotkania, wśród nich: dyrektor poznańskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Bogdan Fleming, Nadleśniczy Nadleśnictwa Durowo Sławomir Kołacz, przedstawiciel Nadleśnictwa Łopuchówko Robert Zaganiaczyk, dyrektor zarządu Zlewni Wód Polskich w Poznaniu Arkadiusz Koza, inspektor Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Pile Bogdan Filip, przedstawiciele gmin Gniezno – Rafał Skweres, Kłecko – Dawid Braciszewski, Mieleszyn – Ewelina Bogajewska.

Mówiono o potrzebie zintegrowania działań samorządów oraz instytucji związanych z rolnictwem, ochroną środowiska oraz gospodarką wodną, w celu podjęcia inicjatyw zmierzających do poprawy stanu środowiska naturalnego, ochrony różnorodności biologicznej oraz wspierania inwestycji w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Zgromadzeni szczegółowo omówili zakres problematyki skoncentrowany na zlewni Małej Wełny. Przedstawiciele poszczególnych jednostek i gmin wypowiedzieli się na temat najpoważniejszych problemów i wyzwań związanych z gospodarką wodną, przeciwdziałaniem suszy oraz poprawą i utrzymaniem dobrej jakości wód powierzchniowych zarówno rzeki Małej Wełny, jak i jezior, przez które ona przepływa.

Efektem przeprowadzonych rozmów było podjęcie współpracy w celu sformułowania wstępnej inicjatywy i wspólnego działania, mogącego poprawić stan wód, a także spójnego zdefiniowania problemów i poszukiwania rozwiązań.
Jest wola powołania stowarzyszenia wymienionych podmiotów, którym łatwiej będzie zadbać o stan wód.

W rozmowie z naszą redakcją Roman Szuberski przypomniał: Wszelkie wody powierzchniowe, jak i te głębsze, tworzą w danym rejonie rodzaj jednego naczynia połączonego. Nie wystarczy oczyścić na przykład same jezioro Rogoźno, trzeba też zadbać o wody doń wpływające.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.