Rok Józefa Wybickiego, dwusetna rocznica urodzin patrona

Rok Józefa Wybickiego, dwusetna rocznica urodzin patrona

PARKOWO. W ubiegłym roku Parlament Rzeczypospolitej ogłosił rok 2022 rokiem Józefa Wybickiego. Przypadająca w tym roku 200. rocznica śmierci i 275. rocznica urodzin oraz 225. rocznica powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – Mazurka Dąbrowskiego – a także istotna dla społeczności parkowskiej 250. rocznica pierwszego pobytu Józefa Wybickiego w pobliskiej Wełnie, to ważne powody, dla których ogłoszono ten rok Rokiem Józefa Wybickiego, patrona szkoły w Parkowie.

Szkoła Podstawowa w Parkowie długo i w bardzo sumienny sposób przygotowała się do obchodów Roku Wybickiego. Było przygotowanie wystawy o Józefie Wybickim w szkolnej Sali Tradycji, były wycieczki śladami Józefa Wybickiego (Będomin, Wełna, Margonin), wykonano wiele albumów o miejscach pobytu Józefa Wybickiego, warto też wspomnieć udział w VII wojewódzkim konkursie wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i Polskich Symbolach Narodowych, czterowiersz o patronie, przedstawienie „Ostatnie lata Józefa Wybickiego”.

To tylko niektóre z inicjatyw, które zaplanowała społeczność parkowskiej szkoły.

Pierwszą uroczystością, która odbyła się w szkole w Parkowie była akademia poświęcona 200. rocznicy śmierci patrona. Poprzedziły ją lekcje popularyzujące postać patrona i to zarówno w wersji polskiej, jak i po angielsku, bowiem przetłumaczono biografię Wybickiego na język angielski przez Magdalenę Jezierską i umieszczono ją na stronie szkoły obok polskiej wersji życiorysu oraz wykonano przez uczniów wszystkich klas wspaniałe gazetki poświęcone patronowi.

11 marca odbyły się uroczystości na sali gimnastycznej szkoły, w związku z ciągle panującą pandemią w dwóch grupach. Najpierw spotkały się dzieci z klas I-III, a po nich uczniowie klas IV-VIII.
Witając uczniów dyrektor Małgorzata Cyranek oraz Danuta Talar-Soloch podkreśliły rolę patrona w procesie dydaktyczno-wychowawczym szkoły.

Pani dyrektor powiedziała: Patron, to osoba, która swoim życiem daje przykład, wskazania, co robić, jak żyć, postępować. Nadać imię szkole, to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości ważniejsze od innych. Nadać imię szkole, to także wskazać całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom, rodzicom pewien autorytet, punkt odniesienia w ich działaniach (…)W czasach, kiedy brakuje nam autorytetów, mogę z całą stanowczością stwierdzić, że patron naszej szkoły swoją postawą i działaniami zasłużył na szacunek i pamięć. Ten wybitny przywódca, polityk, literat, prawnik zasługuje na szeroką popularyzację zwłaszcza wśród młodego pokolenia jako przykład działacza dla sprawy państwa i narodu.

Specjalnym gościem spotkania był sam „Józef Wybicki”, w którego postać – niezwykle sugestywnie – wcielił się uczeń klasy VII Miłosz Kaleta.

Dla uczczenia pamięci patrona oraz pracowników szkoły delegacje uczniów złożyły znicze pamięci u stóp postumentu patrona, przed tablicą pamięci poświęconą dyrektorowi Władysławowi Penier, a także na grobach dyrektorów i pracowników szkoły na cmentarzu.

W trakcie spotkania rozstrzygnięto konkursy na prezentację multimedialną oraz konkurs plastyczny na plakat pt. „Józef Wybicki – jego życie i twórczość”.

W konkursie na prezentację zwyciężyły uczennice klasy VII: Weronika Błachitka przed Agatą Krakowiak i Anną Noworacką. Najpiękniejsze plakaty wykonały: Lena Maciejek –klasa VII, Nadin Khan – klasa VI i Zuzanna Sierakowska – klasa IV. Wszystkie plakaty stanowiły scenografię sali. Również uczniowie klas I-III otrzymali nagrody – gry planszowe – za przygotowanie pięknych gazetek. Nagrody dla uczniów sponsorowała Rada Rodziców, której dyrekcja szkoły bardzo dziękuje.

W związku z tym, że Józef Wybicki znany jest przede wszystkim jako autor słów naszego hymnu narodowego dalszą część uroczystości wypełniły pieśni hymniczne w wykonaniu wszystkich uczniów szkoły. Przygotowywani przez ponad dwa tygodnie przez Roberta Dobrogowskiego uczniowie wszystkich klas zaśpiewali wspólnie: Bogurodzicę, Warszawiankę, Pierwszą Brygadę, Piechotę, Rotę oraz oczywiście Pieśń Legionów Polskich we Włoszech.

Tak dużego chóru szkoła w Parkowie już dawno nie słyszała.

Spotkanie ozpoczęło cykl imprez poświęconych postaci patrona, które będą trwały przez cały rok.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.