Rogozińskie obchody Dnia Strażaka

Rogozińskie obchody Dnia Strażaka

ROGOŹNO. „Jeśli los ofiaruje ci skrzydła… nic ci po nich, jeżeli nie pragniesz posługiwać się nimi w służbie drugiemu człowiekowi”, tą sentencją filozofa Seneki, pasującej do służby, jaką pełnią druhowie ochotniczych straży pożarnych Renata Tomaszewska zainaugurowała rogozińskie obchody Dnia Strażaka.

Renata Tomaszewska dodała: Walka z żywiołami, ewakuacja ludności, ratowanie rannych – dla strażaka to po prostu kolejny dzień niosący nowe wyzwanie. Dlatego często mówi się, że strażak to nie zawód, ale przede wszystkim misja. Strażak ochotnik, to nie praca, a powołanie i wewnętrzna potrzeba bezinteresownej pomocy bliźnim. Pomaganie ludziom, często w krytycznych sytuacjach, wymaga bowiem zupełnie innego nastawienia niż uzupełnianie tabelek przy biurku czy praca przy taśmie produkcyjnej.

Jest to służba, która wymaga dużego poświęcenia, służba, która naraża bardzo mocno na utratę zdrowia i życia. Chęć niesienia pomocy, to główne argumenty, jakie przyświecają strażakom.

Od lat zawód strażaka cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. Wynika to z tego, że na pomoc panów (lub pań) w czerwonych, wielkich wozach można liczyć nie tylko w przypadku pożaru, ale w każdej sytuacji zagrożenia.

Burmistrz Roman Szuberski powitał gości, szczególnych w tym poseł Martę Kubiak, komendanta PSP starszego kapitana Michała Mulkę, prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Obornikach Marka Zielińskiego, samorządowców, skarbnik gminy Irenę Ławniczak, a najniżej pokłonił się bohaterem tego spotkania – druhom z ziemi rogozińskiej.

Po formalnym wstępie Roman Szuberski powiedział, że bardzo go cieszy, iż w szeregi OSP wstępuje tak liczna rzesza młodzieży.

Burmistrz wiele o trudzie strażaków i ich działaniach nie opowiadał, to zostało powiedziane już wcześniej, przytoczył za to cyfry, bodaj najlepiej obrazujące dokonania druhów oraz wsparcie, jakie im udzieliła gmina. Warto przytoczyć, iż strażacy wyjechali w roku minionym do różnych zdarzeń aż 528 razy, a w tym już ponad 300, co pokazuje dynamikę ich pracy.

By mieli potrzebny sprzęt, gmina ze swego budżetu wydała ponad 800 tysięcy.

Strażakom gratulowała wysiłku i efektów działań poseł Marta Kubiak, podobnie, jak w krótkich żołnierskich słowach dziękował im za ich starania komendant Michał Mulka, czyniąc to w imieniu własnych oraz wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Dariusza Matczaka.

Odbiorcami tych życzeń i podziękowań były druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Rogoźno – OSP Budziszewko, Gościejewo, Owieczki, Parkowo, Pruśce, Rogoźno i Słomowo.
Prócz ważnych słów i miłych zwrotów były też konkrety. W piątkowy wieczór szczególnie wyróżniono honorowym wyróżnieniem burmistrza Rogoźna druha Łukasza Gracza. To strażak ochotnik, z przeszkoleniem medycznym, który w sposób szczególny wykazał się ofiarnością i profesjonalizmem, niosąc pomoc ofiarom wypadku na drodze krajowej nr 11 w styczniu tego roku. Ratował ofiarę wypadku jeszcze przed przybyciem służb medycznych i prawdopodobnie uratował jej życie. Kapitan Michał Mulka podkreślił jego profesjonalizm oraz poświęcenie i pomoc w ratowaniu.

Nie miej wspaniałych akcji mieli w swojej karierze najstarsi wiekiem i stażem druhowie, których
wyróżniono za długoletnią służbę w OSP okolicznościowymi plakietkami.

Byli to Władysław Stefański (OSP Owieczki); Mirosław Ratajczak (OSP Owieczki); Ludwik Skibiński (OSP Gościejewo); Henryk Janus (OSP Gościejewo); Franciszek Pilarski (OSP Budziszewko); Stanisław Filipowicz (OSP słomowo); Zenon Olendrowicz (OSP Pruśce); Stanisław Kaszluga (OSP Parkowo); Jarosław Łączak (OSP Parkowo); Paweł Felsmann (OSP Rogoźno); Florian Górniak (OSP Rogoźno) i Jan Biegański (OSP Rogoźno).

Odznaki „Wzorowy Strażak” wręczono tym, którzy wyróżnili się podczas akcji szczególnie. Odznaczeni to Krzysztof Pietruszczak, Michał Przybysz, Bartłomiej Ratajczak i Kacper Betka.

Za działalność na rzecz OSP podziękowania i statuetki otrzymali: Marek Nowak (OSP Gościejewo) i Krystyna Nowak (OSP Słomowo). Za działalność na rzecz oddziału miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rogoźnie wyróżnienia dostali: Monika Pietrek (OSP Gościejewo) oraz Ks. Wojciech Ren (OSP Rogoźno).

Za udział w Akcjach Ratowniczo-Gaśniczych w 2021 r. statuetki odebrali: Maciej Urban (OSP Rogoźno); Filip Królczyk (OSP Rogoźno); Kacper Betka (OSP Rogoźno); Bartosz Majewski (OSP Gościejewo); Jerzy Mazurkiewicz (OSP Gościejewo); Łukasz Ciesiołka (OSP Parkowo); Łukasz Łukaszewicz (OSP Parkowo), Krzysztof Pacholski (OSP Parkowo), Jakub Grobelny (OSP Budziszewko), Sandra Perła (OSP Budziszewko), Mirosław Majcherczyk (OSP Budziszewko), Damian Grabicki (OSP Pruśce); Łukasz Szymanowski (OSP Pruśce) oraz Adrian Meller (OSP Pruśce).

Z okazji Dnia Strażaka pamiętano też o pamiątkowych życzeniach, dyplomach i podziękowaniach dla prezesów gminnych jednostek OSP, organizatorach wszelkich działań strażackich. Wręczał je burmistrz Rogoźna Roman Szuberski z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Zarankiem, a odbierali prezesi OSP ziemi rogozińskiej w osobach: Roman Jaśkowiak OSP Rogoźno; Dawid Mikołajczak OSP Parkowo; Jacek Szczęśniak OSP Gościejewo; Adam Trafas OSP Pruśce, Grzegorz Kledzik OSP Owieczki; Mateusz Fludra OSP Słomowo i Maja Twardecka OSP Budziszewko.

Na koniec wręczania odznaczeń pamiętano też o narybku, najmłodszych druhach z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP). Jak powiedziała Renata Tomaszewska: Obchodząc Dzień Strażaka, nie sposób zapomnieć o osobach, które są tak naprawdę zabezpieczeniem jednostek w gotowość bojową na przyszłość. Młodzież przystępująca w szeregi MDP jest wychowywana w duchu, że za kilka lat to ona będzie jechała w czerwonym samochodzie, ratowała życie i mienie drugiego człowieka. Aby zmotywować młodych adeptów sztuki pożarniczej i jednocześnie nagrodzić tych najbardziej zaangażowanych, wręczono złote im złote, srebrne i brązowe odznaki MDP.

I tak złote odznaki MDP otrzymali: Joanna Budzińska, Julia Piechocka, Zuzanna Rozmiarek, Patrycja Gomulec, Michał Królczyk i Tomasz Łabędzki. Srebrne odznaki MDP: Tomasz Walkowski, Euzebiusz Rabsch, Piotr Dworakowski-Nowicki, Fabian Fludra. Brązową odznakę odebrali MDP: Jakub Felsmann, Jakub Kowalski i Norbert Drobot, Fabian Drobot, Franciszek Kaźmierczak, Julia Hedeszyńska i Norbert Macha.

Całą uroczystość ozdobiły zespoły Rogozińskiego Centrum Kultury. Na scenie wystąpił czarno-biały tercet SongVibe. Marta Kaniewska, Julia Samolak i Karolina Nowaczyk zaśpiewały kilka piosenek, a w przerwach wystąpiły tancerki z zespołu mażoretek w obrazach opracowanych przez panie Małgorzatę Lang i Martę Kaniewską.

Strażaków nie tylko odznaczano, bawiono, ale i poczęstowano kolacją oraz czymś słodkim.
Po imprezie w RCK, odbyła się parada kilkunastu wozów bojowych, jadących ulicami Rogoźna na sygnałach tak głośnych, by nikt z mieszkańców nie mógł przeoczyć tegorocznego Dnia Strażaka.

Podobne artykuły