Rogozińska oświata w nowym roku szkolnym

Rogozińska oświata w nowym roku szkolnym

GMINA ROGOŹNO. Rok szkolny się zaczął, szkoły się do niego już przygotowały, chociaż nie ze wszystkim udało się zdążyć na czas, a w paru są pewne niedostatki. Tak to relacjonowała Renata Tomaszewska, odpowiedzialna za rogozińską oświatę.

W gminie Rogoźno znajduje się dziewięć jednostek oświatowych, w tym sześć szkół i trzy przedszkola. W czasie wakacji wykonano w tych placówkach pewne drobne remonty, jak to określiła pani Renata: Raczej rzec można kosmetyczne. Prace znacznie poważniejsze są dopiero planowane, a obecnie trwają przetargi, bowiem te dotychczasowe nie wyłoniły wykonawców.

Wśród powodów jest szalejąca inflacja i ciągły wzrost cen, a do tego braki w branże drewna i stali.

Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 pociesza, że prace nie zakłócą lekcji, bo wykonawca obiecał prowadzić je w weekendy i dni wolne. W szkole, w budynku przy Małej Poznańskiej planowana jest wymiana części okien i drzwi oraz wymiana kotła grzejnego z opalanego węglem na gazowy i co się z tym wiąże niektórych rur i kaloryferów. Przy okazji zostaną wykonane remonty sal dydaktycznych.

Będzie to bardziej modernizacja niż remont i choć podniesie się standard szkolnego gmachu, to jednak trudno w takich warunkach mówić o kosmetyce oraz prowadzeniu normalnych lekcji. Renata Tomaszewska znalazła i na to sposób, bowiem budynek sąsiaduje z gmachem Liceum Ogólnokształcącego, w którym jest wiele wolnych sal i dzięki dobrym relacjom pani Renaty z władzami powiatu można z nich będzie skorzystać. Dwójka jest dobrze wyposażona w sprzęt dydaktyczny, a jedyny brak to zbyt mała ilość laptopów, gdyby znów lekcje były prowadzone w trybie zdalnym.
W Szkole Podstawowej nr 3 nastąpi zmiana personalna. Dotychczasowa dyrektor Iwona Rzańska nie przystąpi w tym roku do konkursu na dyrektora placówki. Wobec czego decyzją władz Rogoźna zastąpi ją Elżbieta Kowala, dotychczasowa wicedyrektor.

Trójkę mieszczącą się w budynkach przy ulicy Kościuszki i Seminarialnej ominęły wakacyjne remonty. Niestety, nie ominą jej teraz. Powodem jest awaria centralnego ogrzewania w sali gimnastycznej. Na szczęście jest ciepło, więc można prowadzić zajęcia w-f na boiskach, a salę przygotowywać na chłody. Pomimo dwóch budynków szkoła ma braki w ilości sal i będzie oprowadzić zajęcia w klasach pierwszych na dwie zmiany.

W szkole w Parkowie wykonano w wakacje wszystkie pilne remonty, co nie oznacza, że problemów już nie ma. W szkole (rzecz w rogozińskiej oświacie powszechna) konieczna jest jeszcze wymiana kotła centralnego ogrzewania, części rur oraz grzejników. Przecieka też dach i obecnie ustalana jest przyczyna. Baza placówki jest tak rozległa, że pozwala na prowadzenie lekcji na jedną zmianę.

Szkoła jest dobrze wyposażona w sprzęt dydaktyczny, a jeszcze w tym roku przybędzie w niej tablica interaktywna.
Szkoła w Gościejewie ma także dwa budynki, z tym, że ten drugi stoi w Tarnowie.

W Gościejewie odbywa się nauka wczesnoszkolna i w klasach niższych, natomiast w Tarnowie uczą się klasy starsze i jest prowadzone przedszkole. W czasie wakacji wykonano niewielkie remonty i naprawy. Została wymieniona część kaloryferów oraz ułożone gdzieniegdzie nowe płytki. Pilnie potrzebna jest jeszcze wymiana kostka brukowa przed wjazdem i we wjeździe do budynku w Gościejewie oraz izolacja cieplna ściany wschodniej w budynku w Tarnowie. Do wymiany jest, jak niemal wszędzie, kocioł gazowy. Szkoła ma na tyle rozległą bazę, by nauka mogła się w niej odbywać na jedną zmianę.

Szkoła w Pruścach, to prawdziwa perełka rogozińskiej oświaty. Dzieci uczą się tam na jedną zmianę. Były w czasie wakacji remonty, ale niewielkie. Szkoła jest doskonale wyposażona w sprzęt dydaktyczny. Dość rzec, że w każdej klasie wisi tablica interaktywna.

Szkoła w Budziszewku ma niemal tylu samo uczniów, co ta Pruścach. Tu jednak wakacyjne remonty były większe. Zamontowano klimatyzatory i wyremontowano część przedszkolną. Rozbudowany został monitoring i poprawiono stan urządzeń na placu zabaw. Wykonana została także konserwacja części sportowej szkoły, a część oświetlenia wymieniono z żarowej na ledową.

Zostały zakupione monitory interaktywne oraz dwa laptopy. W planach są dalsze modernizacje i co ważne dla placówki jest w niej już cała kadra nauczycielska i opiekuńcza bez wakatów.

Potrzebna jest jeszcze szafa na pomoce dydaktyczne, ale szkoła ma rezerwę budżetową, więc problemu nie będzie.
W rogozińskich przedszkolach przeprowadzono w czasie wakacji także drobne remonty. Było malowanie, dokonano w kuchniach wymiany płytek. Baza przedszkoli jest ciągle mała i zabraknie w tym roku miejsca dla ok. 100 dzieci. Część placówek ma spore potrzeby. W jednej z nich zabrakło w budżecie pieniędzy na energię. Brakuje tam także oświetlenia ewakuacyjnego.

W „Kubusiu Puchatku” spadały na podłogę gzymsy, bo przeciekał dach. Na szczęście problem już rozwiązano.
W przedszkolu „Słoneczne Skrzaty” brakuje nauczyciela angielskiego, choćby na trzy godziny tygodniowo. Innych opiekunek nie brakuje, bo chętnych nie brakowało. Potrzebny jest za to kocioł na paliwo stałe. Problemem parkowskiego przedszkola jest skromna ilość pomieszczeń, przez co brakuje miejsc dla dzieci.

Pewnym rozwiązaniem jest przylegające do budynku mieszkanie. Gdyby je zaadaptować, można by przyjąć do przedszkola od 20 do nawet 30 dzieci. To rozwiązałoby w pewnym sensie problem Parkowa.
Mimo paru drobnych mankamentów, trzeba przyznać na koniec, że placówki oświatowe w gminie Rogoźno są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego. Tak to ocenił i podziękował za to Renacie Tomaszewskiej radny Paweł Wojciechowski.

W rogozińskiej oświacie będzie jeszcze jedna zmiana personalna, nie związana z sama nauką, ale z rozliczaniem finansów oświaty. Burmistrz ogłosił nabór nowego dyrektora Centrum Usług Wspólnych i miejsce to uzyskał jedyny kandydat Wojciech Wasilewski, dotychczas pracownik kuratorium.

Podobne artykuły