Rada powiatu uchwaliła budżet i fajerwerków w nim nie ma

Rada powiatu uchwaliła budżet i fajerwerków w nim nie ma

POWIAT OBORNICKI. Ostatnia w minionym roku sesja rady powiatu została przeznaczona na uchwalenie budżetu na rok 2021.

Zanim jednak radni pochylili się nad jego założeniami, skarbnik Joanna Konieczna wraz ze swoim zespołem opracowała jego główne założenia, a przy szczupłości wpływów i niedostatecznych dotacjach nie było to zadanie łatwe ani proste. Zauważył to radny Piotr Desperak, nie szczędząc pani skarbnik pochwał.

Radny i członek zarządu powiatu, Andrzej Ilski skupił się nad samym budżetem: Budżet samorządu naszego powiatu jest taki jak cały stan finansów państwa. Nie na wiele wystarczy, podczas gdy społeczeństwo ma wielkie oczekiwania, niestety większości tych oczekiwań nie jesteśmy w stanie sprostać. Zaznaczył też wyraźnie: Nie planujemy powiększenia długu powiatu w roku 2021.

Przewodnicząca rady powiatu, Renata Tomaszewska dodała: Nasz budżet faktycznie nie zaspokoi wszelkich potrzeb, jednak dobra współpraca partnerska z gminami pozwala nam nie utknąć w stagnacji.

Radny Błażej Cisowski był raczej krytyczny wobec owej współpracy, co zaznaczył słowami: Budżet trudny, budżet czasów pandemii i wszyscy możemy sobie życzyć w tej sytuacji lepszej współpracy z gminami. Ostatecznie radny jednak budżet poparł.

Wraz z nim budżet na rok 2021 poparli wszyscy obecni na sesji radni.
Cóż można w nim znaleźć? Powiat poręczy 4-milionowy kredyt dla obornickiego szpitala. Nie udało się lecznicy otrzymać kredytu w roku minionym, jest jednak całkiem realna szansa na uzyskanie go w lutym roku 2021.

Dochody powiatu będą niestety aż o sześć milionów złotych niższe niż w roku minionym, tym samym wydatki majątkowe zaplanowano też na niższym poziomie i to niższym o ponad 10 mln złotych w porównaniu z rokiem 2020.

Deficyt na szczęście przekracza niewiele ponad trzy miliony złotych.
Zarząd powiatu zaplanował wydatki majątkowe w kwocie 6,4 mln złotych. W tej kwocie są środki na przebudowę infrastruktury dróg powiatowych, wynoszące nieco około 4,5 mln.

Na termomodernizację swoich budynków powiat wyda skromne 13 tysięcy, na urządzenia informatyczne i ich modyfikację oraz oprogramowanie zapisano 80 tysięcy. Na drugi etap klimatyzacji budynku starostwa zostanie przeznaczone 100 tys. Na parking dla osób niepełnosprawnych 5 tysięcy.

Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej w Zespole Szkół im gen. Kutrzeby zaplanowano 750 tysięcy złotych, a na modernizację dachu Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach kwotę 670 tys.

Na aparaturę medyczną dla szpitala zablokowano w budżecie 100 tys., a na system informatyczny służby zdrowia niemal dwa razy tyle. 25 tys. zostało przeznaczone jako dopłata do zakupu samochodu na potrzeby Warsztatów we Wiardunkach.

Mimo tych skromnych pozycji, radny Michał Bogacz wyraził nadzieję: Wierzę, że w ciągu tego roku uda się pozyskać dodatkowe środki i wykonać więcej niż zaplanowano.

Podobne artykuły