KOWANÓWKO. W minioną sobotę, staraniem spiritus movens całego przedsięwzięcia, Katarzyny Janeckiej, został uroczyście otwarty punkt widokowy na wysokiej skarpie w zakolu Wełny. Przygotowania do tego momentu trwały długo. Dziesięciu wolontariuszy związanych ze stowarzyszeniem „WN Włóczykije” od wiosny przygotowywało elementy ławek, stołów, tablic informacyjnych, oznakowań czy ogrodzenia, by je zamontować w wyjątkowo pięknym miejscu na polance nad Wełna zwanym od dawna przez mieszkańców Kowanówka „zboczem”.
Tworzenie punktu widokowego dofinansował urząd miejski w Obornikach. Nim jednak nastąpiło oficjalne otwarcie, odbył się tam piknik z plenerem malarskim. Wykonane prace ozdobiły to miejsce i tak już wyjątkowo piękne zakomponowane przez matkę nautrę. 74 piechurów z kijkami w dłoniach dotarło tam w sobotę dwoma trasami o różnej, choć znacznej długości. Przybyła też 16-osobowa grupa mieszkańców rożnowickiego Monaru, dla których był to pierwszy taki marsz. Nadleśniczy Włodzimierz Kowal i Krzysztof Sroka z obornickiego magistratu przecięli symboliczną wstęgę i nastąpiło osłonięcie tablicy informującej o tym wyjątkowym miejscu i okolicy. Dokonali tego Renata Józefczyk i Marcin Pelcner, wiceprezesi stowarzyszenia „WN Włóczykije”.
Uroczystość zbiegła się z III Letnim Rajdem Nordic Walking na trasach obejmujących: Kowanówko, Piłkę, Jaracz i Rożnowice. Jego zakończenie na terenie Markotu-Monaru było okazją do nagrodzenia wolontariuszy i najwytrwalszych propagatorów NW oraz turystyki pieszej. Byli to Renata Józefczyk, Małgorzata Kubiak i Ryszard Skibiński. Wyróżniono też sekretariat imprez organizowanych przez „NW Włóczykije”. Upominki w postaci doskonałej jakości kijków oraz kubków termicznych wręczał Krzysztof Sroka wraz z burmistrzem Piotrem Woszczykiem. Piechurom i ich gościom towarzyszyła całą drogę piękna pogoda a impreza z kiełbaskami, występami, tradycyjną loterią i innymi atrakcjami zakończyła się w gościnnych progach Monaru, który rzetelnie zadbał o swoich gości.
Projekt Katarzyny Janeckiej i jej zespołu wart jest odwiedzin. Można tam dotrzeć pieszo lub rowerem kierując się od strony Rożnowa drogą Rożnowo-Mycin, czerwonym szlakiem w kierunku rożnowickich grobów. Można też dotrzeć od strony Kowanówka idąc za Szpitalem Rehabilitacyjno Kardiologicznym czerwonym szlakiem wzdłuż Wełny.