Przebudują most na Kończaku

Przebudują most na Kończaku

STOBNICA. Most na rzeczce Kończak w ciągu drogi powiatowej nr 1847P w miejscowości Stobnica od lat jest w tak złym stanie, że został tam na stałe wprowadzony ruch jednostronne przemienny.

Gdy jedni jadą, drudzy czekają, a ruch jest spory, bo niedaleko mostu jest granica powiatów obornickiego i szamotulskiego. Jest on też ważny pod względem turystycznym.

Władze powiatu obornicki długo przygotowywały się do złożenia wniosku o dofinansowanie tej inwestycji, zwłaszcza, że na słowa budowa i Stobnica we władzach wojewódzkich i krajowych aż wrzało.

Pomimo tych obaw, powiat obornicki uzyskał z rezerwy subwencji ogólnej dotację na przebudowę mostu w kwocie 760.863 zł. Dotacja stanowi 50 proc. szacowanej wartości zadania. Całkowita wartość inwestycji to 1.521.727 zł.

Droga powiatowa, w ciągu której zlokalizowany jest most na rzece Kończak, jest jedynym szlakiem komunikacyjnym prowadzącym do Obrzycka, aż do połączenia z drogą wojewódzką Szamotuły-Piotrowo.

Po przebudowie most będzie spełniał aktualnie wymagane parametry wytrzymałościowe i eksploatacyjne. Przebudowane zostaną także dojazdy do przeprawy oraz umocnione zostanie koryto rzeki i skarpy.

Wkrótce rozpoczęta zostanie procedura przetargowa, która wyłoni wykonawcę inwestycji. Przebudowa przeprawy w Stobnicy jest kolejną inwestycją realizowaną przez powiat obornicki w zakresie poprawy stanu mostów, które znajdują się w ciągach dróg powiatowych.

Wcześniej przebudowane zostały przeprawy przez rzekę Wełnę w Kowanówku oraz Flintę w Ryczywole.

Podobne artykuły