Progowe zamieszanie: władze wymagają zgody wszystkich mieszkańców

Progowe zamieszanie: władze wymagają zgody wszystkich mieszkańców

GMINA OBORNIKI. Do komisji bezpieczeństwa i gospodarki Rady Miejskiej Obornik z Żernik wpłynął wniosek o montaż na drodze gminnej progu zwalniającego.

Komisja zwróciła się wobec tego do wnioskodawcy z wnioskiem, by ten uzyskał na próg zgodę wszystkich mieszkańców mieszkających przy owej drodze i dopiero mając tę zgodę radni zadecydują o budowie progu.

O montaż progów wnioskowała też rada sołecka wsi Uścikowo, pisząc jednak dość lakonicznie, że mają się progi zwalniające we wsi pojawić. Komisja prosi radę sołecką Uścikowa o doprecyzowanie, ile ma być tych progów, no i gdzie?

O progi zwalniające mieszkańcy wnioskują co jakiś czas, choć nie wszyscy znają zasady ich montażu i idącej za tym odpowiedniości.

Spowalniacze drogowe mają za zadanie skłaniać kierowców do zwolnienia i ostrożnej jazdy, co nie zawsze udaje się jednak tak do końca osiągnąć. Nie można stosować ich wszędzie. W załączniku czwartym do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach można przeczytać, że „progi zwalniające można montować jedynie w obszarze zabudowanym – na drogach lokalnych, dojazdowych i wyjątkowo zbiorczych”.

Przepisy określają też położenie progów względem np. skrzyżowania. Przykładowo spowalniacze drogowe nie mogą być umieszczane: dalej niż 60 m od linii zatrzymania przy znaku np. B-20, bliżej niż 40 m od skrzyżowania ulic, bliżej niż 30 m od przejścia dla pieszych – ta zasada nie ma jednak zastosowania w przypadku progów z przejściami dla pieszych.

Przed większością progów znajdują się znaki przed nimi ostrzegające, ale nie zawsze musi tak być. Spowalniacze drogowe nie muszą być oznakowane, gdy znajdują się w strefie ograniczenia prędkości lub w strefie zamieszkania.

Za montaż progów odpowiada burmistrz lub starosta – zależy to od rodzaju drogi, jeżeli spowalniacz drogowy: był w złym stanie technicznym, np. był pęknięty, najechałeś na niego z zalecaną prędkością powodując uszkodzenie pojazdu, był źle oznakowany lub w ogóle nie było oznakowania, znajdował się w miejscu, w którym go nie powinno być,

Można wówczas starać się o odszkodowanie od zarządcy lub właściciela drogi. W praktyce jednak udowodnienie, że jechałeś zgodnie z przepisami, może być trudne. Jeżeli nie zniechęca kogoś np. perspektywa rozstrzygnięcia sądowego, to może spróbować dochodzić odszkodowania od zarządcy drogi.

Dlatego komisja bezpieczeństwa i gospodarki Rady Miejskiej Obornik nie szafuje zbyt chętnie kolejnymi montażami progów i od pewnego czasu wymaga zgody wszystkich mieszkańców posesji przy takim progu, bo bywały przypadki montażu progu po wniosku mieszkańców i demontażu po wniosku ich sąsiadów, którym taki próg wadzi hałasem lub w inny sposób.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.