Problem z quadami

POZNAŃ, POWIAT OBORNICKI. Jazda na quadach staje się z czasem coraz bardziej popularną rozrywką. Zainteresowanie tymi pojazdami przejawiają zarówno młodzi jak starsze osoby. Niestety, coraz częściej amatorzy tej formy sportu, zamiast korzystać z wyznaczonych do jazdy torów, korzystają ze ścieżek w lasach, uliczek spacerowych, ścieżek rowerowych i innych miejsc kolidujących z innymi użytkownikami terenów leśnych. 

Niszczą tym samym roślinność i płoszą zwierzynę. Stanowią także zagrożenie dla spacerujących tam osób. Kierowcy quadów odrzucają zarzuty i twierdzą, że nie mają gdzie jeździć quadami. Nie chcą za każdym razem korzystać z torów, które są najczęściej płatne. Ponadto zwracają uwagę na fakt, że tory po pewnym czasie stają się nudne, a las daje im nieograniczone możliwości. W ich mniemaniu quady powstały po to, aby jeździć nimi w lesie a nie po regularnej powierzchni asfaltowej. 

Aby konflikt rozwiązać w miniona środę odbyło się spotkanie leśników z wojewodą i jego urzędnikami, mające na celu wymyślenie strategii uniemożliwienia użytkownikom quadów jazdy po leśnych ścieżkach, bez straty dla lasu i pieszych.

Leśnicy zgłosili swoje postulaty do wojewody, aby ten pomógł im w walce z quadami. Mogłoby pomóc ustanowienie odrębnych przepisów, które jednocześnie umożliwiłyby stosowanie sankcji wobec osób niszczących lasy. Leśnicy chcą również upowszechnienia informacji o dostępności torów w Wielkopolsce, po których można jeździć quadami. Ten sam problem dotyczy powiatu obornickiego.

Warto przypomnieć, że na drodze publicznej mogą poruszać się dwa rodzaje quadów. Pierwszy to motorowerowy o pojemności do 50 cm sześciennych. Mogą je użytkować osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia za okazaniem karty motorowerowej. Osoby powyżej 18 roku życia muszą przy sobie posiadać jedynie dowód osobisty. Natomiast, aby jeździć quadem o pojemności powyżej 50 cm sześciennych, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1. Podczas korzystania z quadów motorowerowych obowiązkiem kierowcy jest posiadanie kasku. Niektórzy właściciele quadów rejestrują je jako ciągniki rolnicze i tych nie obowiązuje kask, lecz muszą mieć prawo jazdy kategorii T. 

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat wysokości 500 zł. Kierowcy, którzy będą jeździli po drogach publicznych niezarejestrowanymi pojazdami muszą dodatkowo liczyć się z kosztami opłacenia odwiezienia pojazdu na lawecie a jest top kwota minimum 400 złotych nie licząc kosztów parkowania 30 do 40 zł dziennie. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.