Pozew przeciwko gminie Ryczywół, 
czyli rzecz o kopalni w Igrzynie

Pozew przeciwko gminie Ryczywół, 
czyli rzecz o kopalni w Igrzynie

GMINA RYCZYWÓŁ. Gdy właściciel działki w Igrzynie zaplanował wybudowanie tam kopalni żwiru powstał silny ruch sprzeciwu osób myślących proekologicznie. Obawiano się różnych niedogodności, jak rozjechane przez ciężarówki drogi, straszono tym, że w Wełnie może zabraknąć wody.

Gospodarz gminy, wzorem innych gospodarzy w podobnej sytuacji, zablokował inwestycję, zmieniając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów tak, by kopalnia w obrębie Igrzyna powstać nie mogła. Sprawa wydawała się być załatwiona, choć radość była przedwczesna.

Właściciel działki w Igrzynie najwyraźniej nie zamierzył stracić na planowanym przedsięwzięciu i ostrzegł wójta, że będzie oczekiwał w tej sytuacji kilkunastomilionowego odszkodowania. Po pewnym czasie swą groźbę powtórzył, aby władze nie mogły powiedzieć, że nic nie wiedziały.

Gdy w kwestii Igrzyny nic się nie zmieniło, właściciel terenów w Igrzynie złożył przeciwko gminie pozew o zapłatę odszkodowania wysokości 16.568.000,00 zł – w związku z uchwaleniem przez radę gminy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla działki oznaczonej nr 11/18 obręb Igrzyna w sposób uniemożliwiający wydobycie żwirów i piasku.

Teraz cały ten problem spadł na głowę nowego wójta, który ma świadomość, że ewentualna przegrana w sądzie może budżet gminy totalnie zrujnować.

Na prośbę Romana Trzęsimiecha, odbyło się spotkanie z przedstawicielami powoda, którzy potwierdzili złożenie do Sądu Okręgowego w Poznaniu pozwu przeciwko gminie Ryczywół o zapłatę na wyżej wskazaną kwotę.
Roman Trzęsimiech podjął wstępne rozmowy w sprawie wypracowania rozwiązania, które uchroni gminę przed wypłatą odszkodowania, a jednocześnie pozwoli zagospodarować istotny dla sprawy obszar w sposób zgodny z oczekiwaniami lokalnej społeczności.

W tym celu zdecydował się powołać grupę roboczą złożoną ze specjalistów, którzy przeprowadzą analizę przypadku i postarają się wypracować najbardziej korzystne dla mieszkańców gminy Ryczywół rozwiązania.

Trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób można by przekonać inwestora do rezygnacji z przyszłych zysków a mowa o dziesiątkach milionów. Jedyna szansa to ustalić sposób wydobywania żwirów w sposób możliwie najmniej inwazyjny i dokuczliwy.

Taki ruch trzeba było jednak wykonać dwa lata temu, bo teraz trzeba będzie zapewne i tak zapłacić inwestorowi za stracony czas, a wiadomym jest, że czas to pieniądz.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.