Powiat obornicki na poczesnym miejscu z niewielkim bezrobociem

Powiat obornicki na poczesnym miejscu z niewielkim bezrobociem

POWIAT OBORNICKI. Portal zajmujący się badaniem jakości życia w poszczególnych miastach, gminach i regionach Polski opublikował dane dotyczące bezrobocia. Na tym tle powiat obornicki znalazł się na poczesnym miejscu wśród gmin i powiatów o najniższym bezrobociu w kraju, znacznie niższym od średniej krajowej.

Stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 5,6 proc. (jeszcze w lipcu wynosiła 5,8 proc.). Jeśli chodzi o województwa, najniższa była w Wielkopolsce (3,3 proc.), a najwyższa w warmińsko-mazurskim (8,7 proc.) i na Podkarpaciu (8,3 proc.) W każdym z tych regionów bezrobocie we wrześniu było niższe niż we wcześniejszych miesiącach.

Trzeba przy tym pamiętać, że statystyki GUS obejmują tylko tzw. bezrobocie rejestrowane, czyli te osoby, którzy zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotne.

Na ponad 350 polskich powiatów i tzw. miast na prawach powiatu powiat obornicki został zaznaczony na tym samym niskim poziomie bezrobocia 3,6 proc w pierwszej dziesiątce, jak miasto Szczecin czy powiat kartuski i grodziski.

Wśród tych z najmniejszym bezrobociem góruje Wielkopolska, a największym negatywnym zaskoczeniem jest to, że wśród 10 powiatów z najwyższym bezrobociem najliczniej reprezentowane są powiaty z najbogatszego regionu w kraju, czyli z Mazowsza.

Podobne artykuły