Pomór świń – wybito jedno stado

Pomór świń – wybito jedno stado

POWIAT OBORNICKI. Starosta Zofia Kotecka oficjalnie poinformowała o poważnym problemie. To ASF, afrykański pomór świń, stwierdzony na terenie powiatu obornickiego.

– Sytuacja jest przykra. łączy się bowiem z unicestwieniem całego stada, a zarazem dorobku życia rolników – stwierdziła pani starosta.

ASF, czyli afrykański pomór świń, jest chorobą zakaźną i zaraźliwą, a dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt. Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne, czyli zabicie i utylizacja chorych i podejrzanych o zachorowanie świń.

Weterynaria Powiatowa zapewnia, że zostały podjęte już wszystkie czynności, by zapobiegać rozwojowi choroby. Jej większe ognisko stwierdzono na razie w jednym gospodarstwie w Chrustowie. Zachorowało tam od kilkunastu do nieco ponad 20 świń. Skutkiem tego będzie przez minimum 30 dni zablokowany w całym powiecie wszelki obrót trzodą, co musi się odbić na wszystkich hodowcach z powiatu.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wirus ASF zaraził trzodę chlewną w Chrustowie, trzeba wiedzieć, że jedynym sposobem zakażenia stada afrykańskim pomorem świń jest mechaniczne wprowadzenie czynnika chorobotwórczego do tego stada. ASF nie szerzy się bowiem, tak jak wiele innych chorób, drogą powietrzną.

Przyczynami ognisk są też: nielegalny handel chorymi świniami, wprowadzenie do gospodarstwa tkanek (tusz) dzików lub świń zanieczyszczonych wirusem ASF (masarze – właścicielami chlewni), bezpośredni kontakt między ludźmi i sprzętem z gospodarstw zanieczyszczonych wirusem a gospodarstwami wolnymi od tej choroby, zanieczyszczona ASF słoma, bezpośredni kontakt świń z dzikami lub ich odchodami.

By nie dopuścić do zarażenia zwierząt ważne jest zachowanie bioasekuracji przy hodowli trzody chlewnej i to nawet przy najmniejszym stadzie.
Wśród najbliższych przyczyn zarażenia jest być może dzik, który został odstrzelony w rejonie Kowanówka/Rożnowa i jak się okazało, był zarażony afrykańskim pomorem świń.

W związku z tą sytuacją P owiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach, w osobie Katarzyny Wesołowskiej, wydał decyzję i ustanowił zgodnie ze swoimi uprawnieniami obszar skażony ASF.

Jak Powiatowy Lekarz Weterynarii oficjalnie informuje: Określa się obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików, na terenie powiatu obornickiego obejmujący miejscowości: Oborniki, Łukowo, Żerniki tj. obszar na północ od drogi wojewódzkiej nr 187; obszar na wschód od linii kolejowej Poznań-Piła; Rożnowo, Marszewiec, Pacholewo tj. obszar na południe od drogi powiatowej nr 2028 i 2035; na zachód od granicy powiatu obornickiego z powiatem poznańskim oraz drogi Uchorowo.

Ten przypadek stwierdzenia ASF u dzika na terenie powiatu obornickiego jest kolejny. Wcześniejsze przypadki stwierdzono w rejonie Łukowa, Gołębowa, Gołaszyna, Świerkówek.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej


USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576


TANI WĘGIEL
Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka Luz
– Węgiel Kamienny Orzech Luz
- Worki – Ekogroszki Węgla Kamiennego
- Luz, Worki
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!! Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.