Pomnik na obornickim rynku

OBORNIKI.. Na koniec Mszy żałobnej, koncelebrujący ją proboszcz Józef Kamzol ogłosił, że z inicjatywy władz miasta, na obornickim Rynku stanie pomnik poświęcony papieżowi. Po tych słowach najpierw zapanowało milczenie, moment później słychać było pojedyncze brawa a po kilku kolejnych sekundach klaskał już cały Rynek. Taką reakcję można tłumaczyć jedynie wielkim zaskoczeniem i jednocześnie wielka aprobatą. Oborniki znajdą się wśród miast, które postanowiły pozostawić po Ojcu Świętemu materialną pamiątkę.

Główny rzymski dworzec kolejowy Termini będzie nosił miano Stazione Giovanni Paulo II (dworzec Jana Pawła II) Władze Paryża mają zamiar imieniem zmarłego papieża nazwać jeden z paryskich placów. (Popiera ich mer Bertrand Delanoe a przeciw są tylko komuniści). Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie spoczywa matka Karola Wojtyły, Emilia z Kaczorowskich, ojciec Karol i brat Edmund – lekarz zmarły po zarażeniu się od chorego dyfterytem, stanął najnowszy pomnik Ojca Świętego. Lada dzień zostaną odsłonięte w Jeleniej Górze i na placu Piłsudskiego w Warszawie, kolejny stanie na obornickim Rynku. W Polsce jest już 215 pomników. Ponadto na świecie jest jeszcze 60 pomników Ojca Świętego.

Inicjatywę budowy pomnika władze Obornik omówiły już z konserwatorem zabytków, któremu nasz rynek podlega. Zostanie on uwzględniony w przygotowywanym projekcie przebudowy obornickiego rynku. Brawa tysięcy oborniczan zgromadzonych na rynku dowodzą, że poparcie społeczne również jest.

Teraz pozostaje jeszcze sprawa formy. Tu warto zważyć, iż pomnik nie będzie stawiany dla papieża. On pomników nie potrzebuje. Pomnik stawiany będzie dla nas samych – bo my go potrzebujemy, jako symbol tych wartości które papież głosił.

Proponujemy zatem rzucić okiem na kilka przykładów już stojących w kraju pomników dłuta rzeźbiarzy sławnych i tych zupełnie nie znanych.

Podobne artykuły