Policja zatrzymała pracowników starostwa w Obornikach. W sprawie Stobnicy zatrzymano w sumie siedem osób. Oborniczanom przedstawiono zarzuty z kodeksu karnego

Policja zatrzymała pracowników starostwa w Obornikach. W sprawie Stobnicy zatrzymano w sumie siedem osób. Oborniczanom przedstawiono zarzuty z kodeksu karnego

OBORNIKI. Funkcjonariusze komendy wojewódzkiej policji w Poznaniu zatrzymali w czwartek rano siedem osób mających związek z budową zamku z Stobnicy.

Zatrzymania są związane ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Śledztwo dotyczy realizacji nielegalnej inwestycji, polegającej na prowadzeniu budowy obiektu mieszkalnego i gospodarczego tzw. zamku, na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka.

Według prokuratury uzyskanie stosownych zezwoleń na realizację inwestycji nastąpiło w wyniku przestępstw popełnionych między innymi przez pracowników obornickiego starostwa.

Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, wśród zatrzymanych są inspektorzy Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Obornikach oraz funkcjonariusze Wydziału Architektury i Budownictwa w obornickim starostwie. Przewieziono ich do Poznania.

Pracownikom starostwa w Obornikach zarzuca się przestępstwa urzędnicze: nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przeciwko środowisku.

Zatrzymano również osoby reprezentujące inwestora – architekta i głównego projektanta zamku.

Prokurator poinformował, że po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, podejmie decyzję co do zastosowania środków zapobiegawczych. Na razie więc nie wiadomo, czy urzędnicy starostwa zostaną aresztowani.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Łukasz Wawrzyniak powiedział: podejrzewanym mają zostać postawione zarzuty dotyczące m.in. przestępstw urzędniczych, takich jak nadużycie uprawnień, niedopełnienie obowiązków, a także przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przeciwko środowisku.

Wawrzyniak wyjaśnił, że w toku śledztwa ustalono, iż inwestycja w Stobnicy zagraża środowisku i powstała wbrew przepisom ustawy o ochronie przyrody na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków.

– Prokurator Okręgowy złożył sprzeciw do wojewody wielkopolskiego od ostatecznej decyzji starosty obornickiego o pozwoleniu na budowę, z uwagi na to, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa — powiedział rzecznik prokuratury.

Podobne artykuły