POŁAJEWO. 21 marca Połajewskie Cioty pożegnały zimę. IV Zlot znanych w całej Polsce Ciot Połajewskich, czyli legendarnych ludowych wieszczek odbył się pod hasłem Połajewskie cioty witają wiosnę. Do udziału w imprezie zaproszone zostały dzieci, które wraz z rodzicami chętnie włączyły się w radosne święto wiosny.
IV Zlot Połajewskich Ciot został ujęty na liście wydarzeń organizowanych w ramach Roku Kolberga. Cioty mogą też oficjalnie używać logotypu Kolberg 2014 do promocji imprezy i wydarzeń związanych ze świętem Ciot w Połajewie. Nie bez powodu imprezą zainteresowali się organizatorzy obchodów Roku Kolberga. Ten żyjący przed dwoma wiekami wybitny folklorysta uważał, że polski naród może przetrwać tylko dzięki lokalnej tradycji i kulturze ludowej. Organizatorzy Zlotu pragną z Połajewskich Ciot uczynić dobro kulturowe i przekonać samych mieszkańców do wartości pielęgnowania lokalnej tradycji w dzisiejszym świecie. Impreza stanowi ożywienie starej legendy, o której pisał Wojciech Łysiak w zbiorze legend Mnisia Góra (Międzychód 1992).
Cioty są związane z najstarszą częścią Połajewa, nazywaną ogólnie przez wszystkich mieszkańców Górami. Tam prawdopodobnie około 1100 roku powstawały pierwsze zręby osady Połajewo. Trzy edycje Zlotu odbyły się na Tarnowej Górce, w tym roku Cioty odwiedziły pięknie odnowiony park krajobrazowy. Przez cały czas Zlotu uczestnikom towarzyszyła ekipa z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie z kamerą.
O godz. 15 nieformalny zarząd Ciot udał się na Tarnową Górkę – legendarne miejsce spotkań Ciot Połajewskich, by pokazać je pracownikom Muzeum. Tam miało miejsce odśpiewanie hymnu Ciot Połajewskich, sprawozdanie z działalności pomiędzy zlotami. Panie wykonały przysłowia i przyśpiewki ludowe. Etnografowie chętnie rozmawiali z mieszkańcami Gór i tymi z pań biorących udział w imprezie, które wywodzą się z Połajewa, a obecnie mieszkają w Obornikach.
O 16.30 miała miejsce zbiórka uczestników przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Połajewie. Liczba widzów byłą w tym roku rekordowo duża. O 17.00 korowód Ciot z Marzannami i mieszkańcami gminy wyruszył do parku. Ciotom towarzyszył wóz bojowy OSP Połajewo, który jechał za Ciotami i prowadził widzów zlotu. Główne bohaterki dnia prowadziła bryczka zaprzężona w kuca a powoził Marian Sell, mieszkaniec połajewskich Gór.
Topienie marzanny wybranej spośród kilku słomianych kukieł odbyło się przed parkiem na moście. To miejsce tradycyjnego pożegnania zimy przez szkolne wycieczki. Zanim jednak wybranka publiczności przy okrzykach: płyń do morza wylądowała w rzeczce, dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszą marzannę ogłoszonego przez GOK przy okazji Święta Wiosny. Zwyciężył Mateusz Stochaj z Tarnówka i to jemu Cioty wręczyły pamiątkowy puchar wypełniony cukierkami. Wykonana przez rodzinę chłopca marzanna trafiła do zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Drugie miejsce zdobył Jakub Zielonka z Połajewa a trzecie miejsce ex aequo Marta Górzna i Zuzanna Koczorowska, obie również z Połajewa. Po symbolicznym pożegnaniu zimy korowód ruszył dalej.
W parku odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom oraz wyróżnień w postaci miniaturek mioteł z czerwonymi wstążeczkami przyjaciołom Zlotu Ciot Połajewskich. Otrzymali je: Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego, Maciej Klimas – naczelnik OSP Połajewo, Stanisław Pochyluk – wójt gminy Połajewo i Marek Ambicki z gazety Echa Nadnoteckie – wyróżnienie za media od 4 lat przyjazne Ciotom. Po części oficjalnej rozpoczęły się gry ruchowe i zabawy integracyjne. Dzieci rzucały woreczkami do ciotowskich kapeluszy, wspólnie z paniami wykonywały slalom na czas, można też było odbyć lot próbny na miotle. Dzieci chętnie szukały ukrytej w parku Pani Wiosny, która niespodziewanie pojawiła się przed amfiteatrem w parku. W tej roli wypadła znakomicie Joanna Sobkowiak. Zabawy na świeżym powietrzu w ciepłych promieniach wyjątkowo łaskawego wiosennego słońca zakończył wspólny taniec w kole. Wcielające się w role Ciot panie udały się na poczęstunek. Podczas spotkania w miłej atmosferze planowano przyszłoroczną jubileuszową edycję imprezy, która z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem ze strony mediów.