Pokazały się śnieżyce

Pokazały się śnieżyce

POWIAT OBORNICKI, STARCZANOWO. Pierwsze śnieżyce pokazały się w tym roku o mniej więcej 2 tygodnie wcześniej niż zwykle.
Na terenie rezerwatu Śnieżycowy Jar trwa właśnie budowa nowej kładki, po której będą poruszać się zwiedzający, a tym samym obowiązuje tam zakaz wstępu. Potwierdza to Nadleśnictwo Łopuchówko, na terenie którego znajduje się Śnieżycowy Jar. W związku z trwającymi pracami w rezerwacie, polegającymi na budowie pieszej kładki drewnianej wraz z dwoma tarasami widokowymi, prosimy o przestrzeganie zakazu wstępu na teren budowy. Przewidywany termin zakończenia prac to 28 lutego 2020 roku – informuje Nadleśnictwo.
Tymczasem pierwsze śnieżyce już przebijają się przez pokrywę, można więc zaryzykować stwierdzenie, że te wyjątkowe rośliny nie zastosowały się do planów inwestycyjnych leśników.
Oni sami przyznają: No właśnie, śniegu w tym roku nie było, mrozy też nieszczególnie dotknęły rezerwat. Jeżeli prognozy pogody się sprawdzą, to kulminacyjny moment kwitnienia przewidujemy na pierwsze dni marca 2020. Stara i mocno zniszczona już konstrukcja drewnianej ścieżki nie wytrzymała naporu turystów, którzy regularnie odwiedzali rezerwat przez ostatnie lata. Na szczęście nowa konstrukcja jest już w przygotowaniu i będzie oddana do użytku jeszcze w lutym 2020, więc będzie można odwiedzić rezerwat.
Przypominamy, że ze względu na ćwiczenia wojska na poligonie w Biedrusku, Śnieżycowy Jar w porze kwitnienia śnieżyc można odwiedzać wyłącznie w weekendy. Dojść do rezerwatu można ze Starczanowa (z obwodnicy Murowanej Gośliny zjazd na Mściszewo, następnie za drogowskazami na parking w Starczanowie), co jest wygodne dla mieszkańców Rogoźna lub z Uchorowa (jadąc z Obornik do Murowanej Gośliny skręcamy w Uchorowie w prawo na drogę gruntową; parking pod lasem po prawej stronie).
Dla osób niepełnosprawnych istnieje możliwość zaparkowania samochodu tuż przy Śnieżycowym Jarze.

Podobne artykuły