Poderżnął ojcu gardło

GMINA POŁAJEWO. 21 lutego do czarnkowskiego szpitala zgłosił się pacjent z poważną raną na szyi. Ryszard G. twierdził, że pogryzł go pies, ale opatrujący go lekarz od razu poznał, że jest to rana cięta i nie mogła powstać w żadnym razie od ugryzienia. O swoim spostrzeżeniu lekarz powiadomił policjantów, a ci zaraz pojawili się w szpitalu, zanim pacjent go opuścił. Jak się okazało, mężczyzna padł ofiarą próby zabójstwa, choć na szczęście nieudanego. 

Pytany o zranienie mężczyzna twierdził początkowo z uporem, że to pies go ugryzł. Policjanci odnotowali tę wersję a następnie podjęli czynności zmierzające do wyjaśnienia tajemniczej sprawy. Wiele wniósł do niej wywiad wśród sąsiadów. Według nich, pomiędzy Ryszardem G. i jego synem Jakubem często dochodziło do kłótni. 

– To Jakub próbował podciąć ojcu gardło, bo chciał mu zabrać samochód – oświadczyła jedna z sąsiadek. Po tej informacji sprawę wzięli w swoje ręce kryminalni. Rozpoczęły się czynności procesowe. Jeszcze raz przesłuchano pokrzywdzonego. W końcu wskazał syna jako sprawcę i złożył formalne zawiadomienie. Tego samego dnia 23-letni Jakub G. został zatrzymany.

Podczas przesłuchania Ryszard G. opowiedział policjantom, co zapamiętał z feralnej nocy. Jak twierdził prawdopodobnie najpierw odurzono go czymś rozpuszczonym w herbacie, którą sobie przygotował. Spać położył się około północy. W nocy przebudził się i poczuł coś lepkiego na szyi. Usiłował wstać, ale nie mógł. Na czworaka doczołgał się do łazienki. Kiedy wsparty na umywalce wstał, nie wiedział, czy to co widzi jest snem, czy faktycznie ktoś usiłował mu podciąć gardło. Obmył się i osłabiony położył z powrotem do łóżka. W sobotę zebrał na tyle sił, że dotarł do lekarza. 

Domyślał się, że sprawcą zajścia jest syn, ale skoro żyje, postanowił o niczym nikogo nie informować. Gdyby nie informacja lekarza i dociekliwość policjantów pewnie wszystko rozeszłoby się „po kościach” i zostało w rodzinie. 

Zatrzymany Jakub G. najpierw przeczył wszystkiemu, ale później pod naporem dowodów postanowił mówić. Wyjaśnił policjantom, że motywem działania były sprawy finansowe. Jednak faktycznym sprawcą usiłowania pozbawienia życia mężczyzny miał być wedle Jakuba, jego kolega, 28-letni Damian S., osobnik dobrze znany policji, wielokrotnie karany za przestępstwa narkotykowe i liczne kradzieże. Wcześniej leczony był psychiatrycznie i po całym zdarzeniu szybko poszukał schronienia w szpitalu specjalistycznym w Gnieźnie. Zgłosił się tam w nadziei na zdobycie alibi. 

Jak ustalili po analizie dowodów policjanci, mimo pomówienia kolegi, to jednak Jakub G. podciął ojcu gardło nożem. Obaj sprawcy najprawdopodobniej sądzili, że ofiara wykrwawi się podczas snu. Na zwłoki mieli przygotowany foliowy worek. Czekając spokojnie na śmierć własnego ojca Jakub G. miał już spreparowaną umowę kupna samochodu. Obaj sprawcy usłyszeli zarzut usiłowania zabójstwa. Obaj zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im dożywocie.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.