Podaj kawałek dobra w bibliotece pedagogicznej

Podaj kawałek dobra w bibliotece pedagogicznej

OBORNIKI. W wystawie „Podaj kawałek dobra / Podaj kawałek chleba” Bogumiła Janicka przedstawia swoje rysunki i wiersze oraz cytuje słowa flamandzkiego księdza, Phila Bosmans’a.

Potrzebujemy teraz słów wsparcia i wytłumaczenia wojny, która toczy się za naszą granicą, gdzie ludzie giną przez jednego człowieka, który kieruje swoje wojsko w stronę niewinnych ludzi. Powszechnie wiadomo, że ludzie cierpią tam głód, przeżywają traumę, umierają, doświadczają utraty bliskich i przemocy. „Krzyż jest czymś realnym w życiu każdego człowieka (…) przekazuje Bożą informację”. „Nasz świat znalazł się w śmiertelnym kręgu. Zło wywołuje zło. Gwałt, rodzi gwałt. Wszystko obraca się w świecie zatrutym nienawiścią. Ciemności nie usunie ciemność, tego dokonać może tylko Światło. Przemocy nie można uleczyć przemocą. Dzisiaj trzeba nam obrać i wytyczyć nową drogę godną człowieka”. „Życie jest zbyt krótkie, a świat o wiele za mały, aby z nich uczynić pole walki”. „Bądź łagodny i pełen dobroci. Dziel się twym chlebem z innymi, będzie smaczniejszy”. „Kiedy wszystko tonie w ciemności kryzysu, wtedy „Dzieci Światłości” zapalają gwiazdy. „Wszyscy siedzimy w tej samej łodzi. Trzeba nam więc razem płynąć”.

Czy słowa flamandzkiego księdza mają dziś jeszcze jakiekolwiek znaczenia i do kogoś przemawiają na dłużej niż moment? Warto odwiedzić wystawę w bibliotece pedagogicznej, aby się o tym przekonać.

Podobne artykuły