Pamiętają o szkołach

Pamiętają o szkołach

KOWANÓWKO. Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku najbardziej potrębuje parkingu. Od czasu, gdy developer ogrodził swój grunt vis a vis szkoły, pojazdy z dziećmi zatrzymują się na środku wąskiej 3,5 metrowej drogi, a nauczyciele parkują swoje pojazdy w każdej wolnej dziurze.

Tak przynajmniej było do dnia, gdy władze powiatu zleciły wyburzenie wiekowego i nadszarpniętego zębem czasu baraku. Powstał spory plac, na którym zmieści się zatoka dla autobusów, miejsca postojowe dla nauczycieli i jeszcze zostanie kawałek gruntu pod coś w rodzaju przyszkolnego placu zabaw i ćwiczeń.

Będzie to kosztowało, ale okolica ważnej szkoły zostanie wreszcie ucywilizowana.

Staroście Zofii Koteckiej udało się już przekonać do inwestycji wszystkich radnych oraz uzyskać większość dokumentów związanych z zaplanowanymi pracami.

Przyszkolny parking i bezpieczna zatoka autobusowa to jedno, a stara i wysłużona kanalizacja budynku szkoły to już innym problem i to całkiem poważny.

Sieć kanalizacyjna zastrajkowała na całej linii i było koniecznym ją pilnie wyremontować. Zima nie pozwoliła na przeniesienie prac także na zewnątrz, teraz ma nastąpić kontynuacja.

Jak poinformował wicestarosta Waldemar Cyranek: Udrożnienie kanalizacji zewnętrznej nie ma sensu, bo kamionkowe rury z początku lat pięćdziesiątych popękały i nadają się już tylko do wymiany.
Nieodporną na drgania ruchliwej drogi kamionkę wymienimy na elastyczne i mocne PCV. Po tym zabiegu przyszkolna kanalizacja będzie działała bez zarzutu przez kolejne pół wieku.

Przez lata można było przywyknąć do tego, że w budżecie powiatu obornickiego pierwsze i najdroższe pozycje zajmował szpital. W tym czasie prowadzone przez powiat w starych budynkach szkoły ponadgimnazjalne podupadały technicznie. By zabezpieczyć ich techniczny dobrostan potrzeba jest wiele starań.

Obecne władze powiatu postawiły na najważniejsze inwestycje przyszkolne, zaczynając od dachów w Zespole Szkół im. Cegielskiego, w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku, a w tym roku z kolei na budynku Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach.

Gdy dachy stały się i stają nadal bezpieczne, starosta już planuje budowę niezależnej kotłowni przy szkole w Rogoźnie oraz te inwestycje, o których informujemy wyżej.

Równolegle prowadzone są jak co roku inwestycje drogowe, ale szkoły wybiły się na liście inwestycji zdecydowanie przed szpital.

Podobne artykuły