Pałac w Objezierzu wraca do właścicieli

OBJEZIERZE. Pałac w Objezierzu z okalającym go parkiem ma wrócić do prawowitych właścicieli. Tak zdecydował niezawisły sąd, po trwającym wiele lat procesie w sprawie zwrotu mienia rodzinie Turnów. 

Starosta obornicki, opiekujący się obiektem w imieniu skarbu państwa, chce co prawda rozpocząć starania w tej sprawie, jest to jednak działanie zdecydowanie spóźnione. Był czas, gdy rodzina Turnów była skłonna przyjąć odszkodowanie pieniężne, ale teraz już nie ma o tym mowy. 

Pałac jest zaniedbany. Wymaga szybkiego remontu lub choćby bardzo gruntownego sprzątania. Obecny użytkownik nie ma na to jednak środków, ani ku temu ochoty. Jest nadzieja, że zrobi to – prawowity zdaniem sądu – właściciel, nie dając popaść historycznemu pałacowi i rodowej siedzibie w ruinę, jak to się stało z pałacem w Łukowie. 

Objezierski pałac gościł wszak wiele znacznych postaci. Zapisał się na kartach historii a jego właściciele na kartach mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Objezierze było niegdyś głównym ogniskiem życia kulturalnego na Ziemi Obornickiej, a w pałacu gościli Julian Ursyn Niemcewicz, Stefan Garczyński i sam Adam Mickiewicz. Bywali też Antoni Odyniec, Franciszek Wężyk, Wincenty Pol, Władysław Syrokomla, Narcyza Żmichowska, Józef Ignacy Kraszewski czy Paweł Edmund Strzelecki.

Dobra objezierskie przetrwały w niezłym stanie ostatnią wojnę. Jednak w czasach PRL-u Turnom pałac odebrano – z wyraźnym naruszeniem nawet komunistycznego prawa, bo reforma rolna pałaców nie obejmowała. Teraz III Rzeczpospolita zwróci pałac i park spadkobiercom. 

Nasuwa się pytanie, co w tej sytuacji zrobić ze szkołą, która korzysta z pałacu. Na szczęście powiat na wciąż znaczne rezerwy lokalowe w szkołach w Rogoźnie. Być może rodzina Turnów zgodzi się na jakieś ustępstwa i pawilony odsprzeda starostwu. Cześć szkoły mieści się wreszcie poza pałacem i parkiem. 

To tylko dywagacje, bo od uprawomocnienia się wyroku do przekazania pałacu minie pewnie jeszcze nieco czasu, więc będzie można szukać wyjścia. Będzie to czas o tyle niekorzystny dla szacownego budynku, iż teraz to już na pewno nikt grosza w niego nie włoży.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.