Oszustwa w sieci i ostrzeżenie policji

POWIAT OBORNIKI. Po raz kolejny obornicka policja ostrzega przed oszustwami dokonywanych przez internet. Policjanci coraz częściej otrzymują zgłoszenia w tej sprawie od mieszkańców powiatu. Sprawcy wykorzystują różne techniki, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. Osoby poznane na portalach, proponują pomoc finansową, przesłanie pieniędzy czy kosztowności. Po pewnym czasie osoba otrzymuje informację, że wysłana przesyłka utknęła w innym kraju i jej otrzymanie wiąże się z płatnością znacznej kwoty w celu jej doręczenia.
Kolejne oszustwo zaczyna się od komunikatu: Wygrałeś na loterii. Oszuści wysyłają do mieszkańców Ziemi Obornickiej informację, że szczęśliwiec wygrał los na loterii i ma do odebrania nagrodę finansową. Warunkiem jej odebrania jest jednak wpłata pieniędzy na wskazane konto. Oszuści działają w bardzo perfidny sposób i nierzadko podają się za firmę loteryjną, która rzeczywiście istnieje.
Jest coraz bardziej popularny sposób, który można by nazwać „Pomóż mi odzyskać pieniądze”. Mieszkaniec dostaje mail z prośbą od rzekomego dalekiego krewnego lub innej osoby o pomoc w odzyskaniu pieniędzy. Najczęściej osoby te piszą, iż kwotę, często odszkodowanie, chcą odzyskać od jakiegoś kraju, na przykład Nigerii. Za pomoc w odzyskaniu środków oszuści obiecują podzielenie się zyskami, konkretną nagrodę lub przepisaniem spadku. Zdarza się, że osoby uznają wiadomość za wiarygodną i godzą się na przelanie środków na konto, aby im pomóc w odzyskaniu pieniędzy. Pieniądze oczywiście nigdy do nich nie wracają, o czym bardzo szybko mogą się przekonać.
Są też oszustwa matrymonialne. Tutaj pisać można wiele. Oszuści działają na portalach randkowych, urabiają swą ofiarę zapewniając, że są np. żołnierzami i potrzebują pieniędzy na powrót do kraju lub na to, żeby osiąść w Polsce. Inne oszustwa to wysyłanie maili np. do mężczyzn z propozycjami matrymonialnymi. Często od Rosjanek lub Ukrainek, które chcą przyjechać do poznanego pana i oczywiście potrzebują na to pieniędzy. Kilku oborniczan straciło w ten sposób znaczne kwoty pieniędzy.

Podobne artykuły