Oszuści telefoniczni

POWIAT OBORNICKI. Nie raz pisaliśmy o wszelkiej maści oszustach, którzy wyłudzają różnymi sposobami od nas pieniądze. Nasz cykl zakończyliśmy opisem metody na wnuczka lub siostrzeńca. Teraz pragniemy zasygnalizować kilka sposobów oszustw telefonicznych.

Jeden z nich to numer na paczkę Przyjeżdża kurier i oświadcza, ze ma dla Ciebie paczkę za zaliczeniem. Koszt to około 500 zł. Na paczce jest Twoje imię, nazwisko i poprawnie napisany adres. Nadawcą jest firma “X” , której nie znasz i w której nic nigdy nie zamawiałeś. Kurier oświadcza, że nic mu na ten temat nie wiadomo – jego zadaniem jest tylko dostarczenie paczki i pobranie pieniędzy, ale skoro są wątpliwości – to można je wyjaśnić od ręki telefonicznie. Kurier pyta czy w takim razie – może zadzwonić od Ciebie do firmy i szybko się wszystko wyjaśni. 99% ludzi nie podejrzewając podstępu wpuszcza kuriera do domu i wskazuje mu gdzie jest telefon, albowiem chce jak najszybciej sprawę wyjaśnić. Kurier wykonuje krotki telefon i niby sprawdza w firmie, czy nie zaszła pomyłka – po czym informuje Cię, ze faktycznie jest to pomyłka. Przeprasza grzecznie i wychodzi !

Po miesiącu przychodzi rachunek telefoniczny w przeliczeniu… około 10.000 dolarów!

Dlaczego? Ponieważ ten jeden niewinny krotki telefonik – obleciał w miedzy czasie cały świat przez przekierowania komercyjne (Seszele, Wyspy Bali, Kajmany i wiele innych a wszystko automatycznie), aby w końcu trafić na sexlinię w Australii. Jak to możliwe – zadasz samemu sobie pytanie? Przecież patrząc kurierowi na ręce – było widać, że wykręca numer telefonu stacjonarnego. Tak to prawda – kurier wykręcił numer telefonu stacjonarnego, który jest zainstalowany gdzieś w jakimś wynajętym (po cichu) mieszkaniu (na dodatek, na lewe papiery) – i w tym właśnie mieszkaniu stoi sobie małe niepozorne urządzenie, które natychmiast dokonuje przekierowań jak się tylko do niego dodzwonisz.

Czy masz szanse na reklamacje w TPSA? Nie – ponieważ połączenie wyszło z Twojego numeru telefonu, a co za tym idzie za Twoją zgodą – wiec nawet w sądzie przegrasz.

Kolejny sposób to numer na Tepse!

Dzwoni do Ciebie człowiek i podaje się za pracownika Telekomunikacji Polskiej S.A. Informuje Cię o tym, że właśnie wymieniono skrzynkę kablową, rozdzielczą lub cokolwiek innego. W związku z powyższym monterzy TPSA testują połączenia i proszą o potwierdzanie ich poprawnego funkcjonowania po przez naciśniecie klawiszy: 9, 9#, 09, 09#, 90, 90#

Nie naciskaj niczego, Jeżeli to zrobisz – będziesz przekierowany na sexlinię (na twój koszt oczywiście) do Wielkiej Brytanii przez pół świata. Najgorsze, że nawet jeżeli natychmiast rzucisz słuchawkę na widełki – nic ci to nie da ! Połączenie nie skończy się przed upływem 5 min a jego koszt to około 1500 zł

Jeżeli ktokolwiek do Ciebie zadzwoni i powie, że coś wygrałeś – rzuć natychmiast słuchawkę i niczego nie naciskaj! Żadnych cyfr, gwiazdek lub krzyżyków. Jeżeli ktokolwiek do Ciebie zadzwoni kogo nie znasz i nie ważne czy biedzie firma, czy osoba prywatna i poprosi Cię o oddzwonienie w dowolnym czasie nie rób tego! Przyjmij zasadę – nie znasz osobiście – nie oddzwaniasz, bo może Cię to kosztować 320 zł – za samo połączenie

Pamiętaj, że oszuści bardzo często podszywają się pod rożnego typu instytucje lub wydziały spółdzielni mieszkaniowych. Jak administracja lub inna instytucja będzie miała do Ciebie sprawę – to wyśle Ci pismo.

Przed oszustami można się obronić. Wystarczy myśleć i nie reagować pochopnie. Niczego nie naciskać i niczego nie potwierdzać. Zadzwonić do swojego operatora i zażądać zablokowania wszystkich numerów komercyjnych, jak i możliwości przekierowania na nie.

Zablokować wszystkie numery: międzymiastowe, międzynarodowe i komórkowe – każdy operator ma obowiązek udostępnić wam kod aktywujący takie połączenia i drugi kod dezaktywujący takie połączenia.

W następnym numerze napiszemy jak zamontować zamek by mieszkanie było bezpieczne i o oszustwach na policjanta.

Podobne artykuły