Oszukali oborniczankę, teraz czekają na wyrok

Oszukali oborniczankę, teraz czekają na wyrok

OBORNIKI. W ubiegłym tygodniu oborniccy policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali oszustów działających metodą „na policjanta” i na „prokuratora”. Grozi im teraz do 8 lat więzienia.

Pod koniec czerwca 2021 roku 56-letnia mieszkanka Obornik odebrała telefon i usłyszała w nim głos mężczyzny podającego się za funkcjonariusza centralnego biura antykorupcyjnego, który oświadczył, że doszło do wycieku danych z banku i że sprawca operując podrobionym dowodem osobistym złożył w jej imieniu wniosek o kredyt.
Następnie poprosił kobietę, aby ta wybrała w telefonie numer 997, a następnie #, po to, by połączyła się z policją i potwierdziła jego dane.

Po wybraniu numeru kobieta usłyszała w słuchawce telefonu głos mężczyzny, który przedstawił się jako przełożony nadzorujący pracę policjanta. Mężczyzna ten potwierdził dane personalne, a następnie polecił kobiecie czekać na dalsze instrukcje.

Po chwili telefon ponownie zadzwonił i w słuchawce odezwał się głos mężczyzny podającego się za prokuratora i poprosił, aby wzięła udział w prowokacji policji, po to, aby namierzyć w banku osoby podejrzane.

Kobieta miała dokonać przelewu, który jak twierdził rozmówca miał być fikcyjny, a pieniądze nie miały zejść pokrzywdzonej z konta. Oszust był tak przekonywujący, że 56-latka uwierzyła mu. Nie rozłączając się z mężczyzną udała się do banku i dokonała przelewu 32 tys. zł na wskazany rachunek bankowy.

Gdy wyszła z banku poprosił ją, aby przeczytała mu potwierdzenie przelewu. Po chwili kobieta zorientowała się, że została oszukana. Oborniccy kryminalni zajmujący się przestępczością gospodarczą przeprowadzili szereg ustaleń w zakresie danych informatycznych i telekomunikacyjnych, na podstawie których ustalili personalia podejrzanych o udział w oszustwie oraz miejsca, gdzie aktualnie przebywają.

Do pierwszego zatrzymania doszło 20 października ubiegłego roku na terenie województwa małopolskiego. Wówczas zatrzymani zostali: 40-letnia kobieta i jej 40-letni partner. Podejrzani zostali przewiezieni do obornickiej komendy, gdzie trafili do policyjnego aresztu.

Do następnego zatrzymania doszło na terenie województwa śląskiego w połowie listopada 2021. Wówczas oborniccy kryminalni zatrzymali 28-latkę.

Do ostatniego zatrzymania doszło 21 grudnia roku minionego, na terenie województwa mazowieckiego. Tam zatrzymali podejrzaną 18-latkę.

Ponadto, jak ustalili oborniccy policjanci, ta sama grupa oszustów usiłowała dokonać przestępstwa w ten sam sposób na terenie województwa lubuskiego.

Mało to miejsce w dniu 23 czerwca 2021 r., przy czym na szczęście w tym przypadku właściwa postawa 55-letniej kobiety, z którą skontaktowali się oszuści sprawiła, iż nie dała wprowadzić się w błąd i tym samym nie straciła swoich oszczędności.

W tym przypadku jednak policjanci z zespołu do walki. z przestępczością gospodarczą komendy powiatowej policji w Obornikach zebrali bardzo obszerny materiał dowodowy, na podstawie którego podejrzani usłyszeli zarzuty usiłowania oszustwa na terenie miasta Zielona Góra.

Sąd, biorąc pod uwagę wysoką szkodliwość społeczną zarzucanych podejrzanym czynów oraz grożącą im surową karę do 8 lat pozbawienia wolności, przychylił się do wniosku policji i zastosował wobec dwóch podejrzanych izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec pozostałych prokuratura rejonowa w Obornikach, również na wniosek obornickiej policji, zastosowała środek wolnościowy w postaci dozoru oraz zakazu opuszczania kraju.

Policjanci przypominają, by nigdy nie wierzyć w telefoniczne informuje o prowadzonych przez siebie sprawach. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Apelują o czujność i rozwagę w kontaktach z obcymi.

Podobne artykuły