Oświata na deskach

POWIAT OBORNICKI. Powiat będzie musiał dołożyć do oświaty około 400 tysięcy złotych. Ma z czego, bo dochody powiatu okazały się być o 410 tys. wyższe od planowanych.

Jednak deficyt oświatowy świadczy o tym, że jest gorzej niż było a można przypuszczać, że nie będzie lepiej. By nie dopuścić do tego, starosta Zieliński spotkał się z rogozińskimi notablami, by dyskutować o oświacie w Rogoźnie. Można ją łatwo podsumować.

Powiatowa oświata ma w tym mieście 24 oddziały i 50 klas. Nawet kiepski matematyk wyliczy, że co druga klasa stoi pusta. Niestety, pusta klasa też kosztuje. Podczas spotkania zastanawiano się, co i kiedy zamknąć? Wybór jest niewielki, chyba że udałoby się dogadać z władzami gminnymi i wspólnie opracować nowy plan oświatowy.

Już obecnie w gmachu szkoły powiatowej mieszczą się klasy gminnego gimnazjum. Gdyby wyszły, ogromny gmach szkoły imienia H Cegielskiego zacząłby świecić pustkami, na co nie godzi się jego dyrektor pani Tomaszewska. Lepszym wyjściem byłoby dosiedlić tam kolejnych gimnazjalistów całkiem opróżniając jedną ze szkół gminnych. Jednak, jak już napisaliśmy, potrzebna jest na to zgoda gminy a najwyraźniej jej nie ma.

Podzielone były również głosy w sprawie pomysłu starosty na utworzenie specjalnej klasy gimnazjalnej na terenie miejscowego liceum Ogólnokształcącego, co sugeruje coraz częściej sam Apolinary Koszlajda – wielkopolski kurator oświaty. Chodziliby do niej najzdolniejsi, w myśl reguły 10 słabych uczniów obniża poziom całej klasy (co ważne przy stale obniżającym się poziomie rogozińskich gimnazjów).

Choć doradca oświatowy B.Janusa przekonywał niegdyś, iż to wina słabego materiału genetycznego rogoźnian, to sam burmistrz nie chciał się z tym zgodzić twierdząc, iż gimnazjaliści rogozińscy słyną z wybitnych osiągnięć.

Pomysł umieszczenia geniuszy w LO upadł, a jego dyrektorowi również dała się we znaki matematyka. Ma 80 uczniów i nie wie, czy lepiej ich podzielić na ekonomicznie uzasadnione 40-osobowe oddziały, czy tworzyć trzy luźniejsze, ale droższe w utrzymaniu. Tu Kazimierz Zieliński napomniał zebranych, iż nie można sztucznie tworzyć oddziałów, by nauczyciel miał pracę.

Spotkanie w Rogoźnie niczego nie zmieniło. Problem pozostał i kosztuje już ponad 400 tysięcy złotych. W tym koszcie mieści się również fakt utrzymywania dwóch podobnych szkół specjalnych, z czego jednej bez dzieci.

Wydział oświaty rozważał problem połączenia obu placówek w jednym gmachu. Myślenie trawa jednak długie lata i przypomina zabieranie się psa do jeża lub jak to ładnie nazwał radny wojewódzki Zbyszko Nowak – jest bardzo ślamazarne. Ponoć problemem jest to, że dyrektor szpitala w Miłowodach zażądał ostatnio od władz powiatu wysokiego czynszu a nie to, że szkołę w tym szpitalu można by zamknąć bez żadnej straty dla dzieci a pieniądze przeznaczyć na ważniejsze sprawy.

O różnych nieprawidłowościach w wydawaniu pieniędzy przez poszczególne szkoły już pisaliśmy, więc powtarzać tego nie będziemy. Na razie powiatowa oświata została znokautowana. Może wstać, lub dać się znów wypunktować. Może już czas na zmianę taktyki lub trenera?


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.