Osobowości Sportowe w zupełnie nowej odsłonie zastępczej

Osobowości Sportowe w zupełnie nowej odsłonie zastępczej

OBORNIKI. Coroczna Gala Osobowości Sportowych, organizowana od 27 lat bez przerwy, została z powody pandemii zawieszona i przełożona na inny, bezpieczniejszy termin.

W związku ze zniesieniem części pandemicznych obostrzeń przyszedł wreszcie dzień, gdy można było znowu się spotkać z wyjątkowymi sportowcami z ziemi obornickiej. W ten sposób w poniedziałkowy wieczór, 7 czerwca, w zabytkowych murach Domu Kultury w Objezierzu odbyła się Gala Osobowości Sportowych 2020.

Plebiscyt sportowy Ziemi Obornickiej organizowany został już po raz XXVIII, chociaż w zupełnie odmiennej niż dotąd formule.

Dotychczas nagrody najlepszym sportowcom przyznawano przy okazji hucznego Balu Sportu. Odmieniona tegoroczna edycja przeprowadzona została w sanitarnym reżimie towarzyszącym pandemicznym realiom. Jednak, jak podkreślali prowadzący Galę Waldemar Cyranek i Krzysztof Sroka: Najważniejsze jest, że mimo kameralnego charakteru spotkania znów możemy nagradzać i oklaskiwać obornickich sportowców, którzy w minionym, 2020 roku, osiągnęli wysokie sukcesy sportowe, sławiąc tym samym ziemię obornicką na arenach krajowych, europejskich i światowych.

Wśród gości wieczoru nie mogło zabraknąć burmistrza Tomasza Szramy, sekretarza gminy i sportowca Krzysztofa Nowackiego i gospodarza obiektu dyrektora Mateusza Klepki. Najlepszym spośród najlepszych nominacje i nagrody wręczyli kolejno wcześniej wymienieni.

Laur Obornickie Osobowości Sportowe 2020 przyznano w sześciu kategoriach. SPORTOWIEC ROKU – KATEGORIA MŁODZIEŻOWA, nominacje: Alan Walkowiak – trójbój siłowy, Hubert Iracki – MMA, Alicja Siedlecka – pływanie, Bartosz Pruszkowski – piłka ręczna, Igor Zagrodnik – boks.
Osobowością Sportową roku 2020 został Hubert Iracki – numer I w Polsce juniorów do 70 kg w MMA w roku 2020. W czterech turniejach wywalczył dwa złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy. Od 2019 roku to młody, szybko rozwijający się zawodnik polskiego MMA. Po kilku miesiącach intensywnych treningów zdobył pierwszy medal na mistrzostwach w Niemczech. Przez następne lata zdobywa kolejne medale i aktualnie tytuł najlepszego zawodnika MMA w Polsce w swojej kategorii. Cel na najbliższe lata, to przejście na zawodowstwo i droga na sam szczyt. Klub: MMA Oborniki, MGT Murowana Goślina; Trener: Sławomir Iracki
SPORTOWIEC ROKU – KATEGORIA SENIORSKA. Nominacje: Olga Kaczmarek – karate, Łukasz Feliksiak – lekkoatletyka, Gabriela Urbaniak – piłka ręczna, Sebastian Nowicki – lekkoatletyka. Osobowością Sportową roku 2020 została Olga Kaczmarek – indywidualna złota medalistka mistrzostw Polski Karate Olimpijskiego Seniorów. Trenuje od 14 lat. Wiąże swoją przyszłość z karate. Obecnie stara się trzymać formę i nie zwalniając tempa przygotowuje się do najbliższych zawodów. Klub: Obornicki Klub Karate Do Shotokan; Trener: Wojciech Bloch.

SPORTOWIEC ROKU – KATEGORIA MASTERS. Nominacje: Tomasz Nowicki – boks, Paweł Przewoźny – karate, Adam Stawicki – lekkoatletyka.
Osobowością Sportową roku 2020 został Tomasz Nowicki. Kariera to 25 walk amatorskich, 20 zwycięstw, tylko pięć porażek. Brązowy medal Puchar Polski Seniorów. Złoty medal na turnieju w Norwegii, złoty medal na turnieju w Niemczech. Po dwóch latach podpisany kontrakt zawodowy, osiem walk i osiem zwycięstw.

TRENER ROKU. Nominacje: Wojciech Bloch – karate, Mikołaj Wicberger – futsal, Marek Arciszewski – piłka ręczna. Osobowością Sportową roku 2020 został: Wojciech Bloch – trener Najlepszego Klubu Karate w Polsce – zwycięzcy klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców w Karate Olimpijskim, Trener Najlepszego Klubu w Polsce w Karate Shotokan – zwycięzcy klasyfikacji Medalowej Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów, trener indywidualnej Mistrzyni Polski Seniorów w Karate Olimpijskim, reprezentantki Polski, trener czterech indywidualnych Mistrzów Polski Juniorów, trener siedmiu reprezentantów Polski w kategorii juniorów. Magister wychowania fizycznego, dyplomowany trener karate, zawodnik klasy mistrzowskiej, nagrodzony przez AWF Poznań złotym medalem im. B. Szwarca, przyznawanym najwybitniejszym sportowcom. Od roku 2000 pracuje z dziećmi w przedszkolach, szkołach oraz klubach sportowych. W latach 2004 do 2008 zdobywał doświadczenie ucząc w jednym z największych klubów sportowych świata w USA, a później w Irlandii, gdzie pracował jako nauczyciel sportu. W połowie roku 2008 wrócił do Polski, by wykorzystać zdobyte doświadczenie.

DRUŻYNA ROKU. Nominacje: Obornickie Stowarzyszenie Lotnicze – mokroloty, Obornicki Klub Karate Do Shotokan (Gracjan Maciejewski, Kacper Rodak, Mikołaj Michalak) – karate, Obornicki Klub Karate Do Shotokan (Nikodem Januszak, Jakub Gryziński, Kacper Rodak) – karate, KS Futsal Oborniki – futsal, SKF KPR Sparta Oborniki – piłka ręczna.
Drużyną roku 2020 zostało Obornickie Stowarzyszenie Lotnicze – Drużyna motolotniowa dwuosobowa (WL-2) Łukasz Hałasa – Pilot Rafał Klęk – Nawigator Zajęcie III miejsca na zawodach w Czechach na Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Czech 2020 (Czech Open Microlight Championship 2020). Łukasz Hałasa – związany z lotnictwem od najmłodszych lat. Pierwsze uprawnienia lotnicze zdobył w wieku 15 lat. W 2010 roku uzyskał świadectwo kwalifikacji pilota motolotni oraz wstąpił do Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego. Od 2011 r. bierze udział w zawodach mikrolotowych. Rafał Klęk – w 2015 roku wstąpił do Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego. Pierwsze zawody mikrolotowe odbyły się w lipcu 2016 roku. Od 2016 roku regularnie uczestniczą w zawodach. Latają motolotnią dwuosobową. Łukasz jest pilotem, Rafał nawigatorem. W 2020 roku zostali powołani do reprezentacji Kadry Narodowej Polski w mikrolotach. Plany na przyszłość, to kontynuacja treningów i przygotowania do Mikrolotowych Mistrzostw Polski oraz do Mikrolotowych Mistrzostw Świata. Trener: Marcin Majsterek – trener Mikrolotowej Kadry Narodowej.

IMPREZA ROKU. Nominacje: Wirtualny Bieg Niepodległości Oborniki, VIII Gwiazdkowy Turniej Piłki Ręcznej Młodzików – III Memoriał Tadeusza Ratajczaka pod patronatem Burmistrza Obornik Tomasza Szramy.
Zwycięzcą ogłoszono: Wirtualny Bieg Niepodległości Oborniki
11 edycja Biegu Niepodległości w Obornikach ze względu na pandemię została przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości. Biegacze mogli wybrać rywalizację na dwóch dystansach: 5 km i 10 km. Zagłoszeni zawodnicy od 11 do 15 listopada mogli uczestniczyć w pierwszym wirtualnym biegu w Obornikach, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Organizator Biegu: Seniorski Klub Sportowy Oborniki.

Tyle wyróżnień. Balu z wiadomych przyczyn być nie mogło, ale bufet kawowo-ciastkowy czekał na chętnych. Były przy nim miłe spotkania, ciekawe rozmowy i wspomnienia, a wszystko na temat obornickiego sportu.

Podobne artykuły