Operacja Wolność

ROGOŹNO. Są w Rogoźnie potomkowie tych, którzy na trwałe zapisali się w historii. Tych, którzy stali po stronie Boga i Ojczyzny, służąc im wiernie. 90 lat temu skończył się czas 123 letniej niewoli i swego patriotyzmu nie muszą dziś świadczyć tak, jak Powstańcy Wielkopolscy, ale mogli ukazać go poprzez naukę, pracę i znajomość historii swojej małej Ojczyzny.

Czynią to, bo ta mała Ojczyzna jest obecna w nich zasobami wartości, które wcześniej gromadziły pokolenia. 

Wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich są tacy uczniowie, jak Agata Zdon, która jest dumna, że chodzi do szkoły noszącej zaszczytne imię. Powstaniec Wincenty Śramski to jej prapradziadek. 

Michalina Kowala interesująca się muzyką i historią, a w szczególności dziejami swego regionu. Przodkowie Michaliny walczyli o niepodległość Ojczyzny. Ona jest laureatką Powiatowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. 

Domnikę Kornobis bardzo interesuje historia Powstania Wielkopolskiego. Krzysztof Hinz ma jak koleżanki 12 lat i jest uczniem klasy VI a. Interesuje się sportem, ale i historią. O sobie mówi: dumny jestem, że uczęszczam do szkoły, której budowę i nadanie jej imienia zainicjował mój dziadek, Zdzisław Hinz. 

Mateusz Ziółkowski chodzi do tej samej klasy. Bardzo lubi matematykę i j. angielski. Interesuję się też piłką nożną i jest zawodnikiem Klubu Piłkarskiego RKS Wełna Rogoźno. Wygrywając wiele zawodów sportowych, stara się godnie reprezentować swoją szkołę. 

Ich rówieśnikiem jest Michał Pilarski. Zwiedził już wszystkie Miejsca Pamięci Narodowej w okolicy Rogoźna. Artur Matoga interesuję się samochodami i piłką nożną. Pasjonuje go jednak historia. W przyszłości pragnie zostać badaczem przeszłości.  

Pod kierunkiem nauczycielki informatyki Doroty Zieniuk wspominani uczniowie przystąpili do konkursu-gry „Operacja Wolność”. Była to multimedialna i interaktywna zabawa edukacyjna, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, łącząca elementy twórczej pracy zespołowej z pogłębieniem wiedzy o dawnej i współczesnej Wielkopolsce. Celem „Operacji Wolność” było rozwijanie w młodzieży zainteresowania przeszłością kraju i regionu. 

Po kilku etapach i niemal roku pracy wieloetapowy konkurs został zwieńczony finałem w formie turnieju wiedzy i sprawności z udziałem najlepszych zespołów – „brygad wolności”. W finale tym znalazła się wśród pięciu zwycięzców również „Brygada SP3” Było to powodem do zasłużonej dumy i okazją do wspólnego zdjęcia przy Grobie Powstańców Wielkopolskich z r. 1919, który znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w Rogoźnie. 

Zwycięstwo zapewniło im także zaszczytne miejsce na trybunie honorowej podczas gigantycznego spektaklu na Placu Wolności w Poznaniu. 

W dniu 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczniowie,  których wyżej przedstawiliśmy stanęli razem z prezydentem, premierem i najważniejszymi gośćmi. Prowadziła na trybunę honorową długa i niełatwa droga, taka jak ta do wolności, którą przeszli ich pradziadowie. Jeżeli spoglądali na swe prawnuki z wyżyny niebios, gdzie ich słuszne miejsce, musieli być z nich bardzo dumni. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.