Olenderski ujawnia i traci stanowisko

ROGOŹNO. Na ubiegłotygodniowej sesji rady miejskiej, mający większość klub „Rogoźno – Nasza Gmina"  z Renatą Tomaszewska i Romanem Szuberskim na czele, wniósł o odwołanie wiceprzewodniczącego  Andrzeja Olenderskiego. Najbardziej zdziwiony był sam Olenderski, który chociaż jest członkiem klubu, nie został poinformowany o propozycji przez swoich kolegów.   W czerwcu Olenderski zagłosował przeciwko radnym z klubu. Sprawa dotyczyła  utworzenia w gminie Rogoźno terenów, które miały zostać objęte programem ochrony przyrody Natura 2000.  To mogło utrudnić życie mieszkańcom. Olenderski zagłosował zgodnie z postulatami wyborców, a nie za domniemanym derkaczem – rzadkim ptakiem, którego widział na tamtych terenach radny  Zbigniew Nowak.

Decyzję o odwołaniu kolegi tłumaczył radny Kazimierz Lis. Jego wypowiedź pełna była emocji, niedopowiedzeń i oskarżeń. Lis zaczął od historii: Andrzej i ja startowaliśmy z tej samej pozycji, byliśmy w PO. Zgłaszam kandydaturę mojego kolegi. Super, że mój kolega wygrywa z  takim wyjadaczem, jak Hinz. Cieszę się, że mam takiego kumpla.

Lis, jak sam mówi, musiał zmienić swoje zdanie: przychodzi czas, że muszę zweryfikować moje dobre zdanie o Andrzeju. Uchwalamy studium. W tym czasie dostaję dziwne telefony zaczynające się tak: "wie pan ja w sprawie studium. Jest taki teren w Międzylesiu…" Ja mówię wtedy takie słówko na "s" i odkładam słuchawkę. Wytrzymałem. Głosujemy nad studium. Byłem zdruzgotany. Po uchwaleniu studium zgłosiłem rezygnacje z członkostwa w partii. To dzięki tobie Andrzej – wykrzyczał do Olenderskiego.

Niejasności w wypowiedzi Lisa są znaczne. Jaka była treść telefonów, które dostawał? Czy miały coś wspólnego z Olenderskim? Co oburzyło go tak mocno w postawie kolegi? Tego się nie dowiedzieliśmy.

Olenderski odpowiadał na zarzuty znacznie spokojniej: zostałem zaskoczony, dlatego kultura wymagałaby, żeby ktoś miał odwagę z tych dziewięciu radnych po prostu wysłać jakiś znak. Żeby można było się do tego ustosunkować, przygotować. Padły tu zarzuty. Sytuacja związana jest z własnym zdaniem. Każdy ma prawo zmienić zdanie. Ja nie ślubowałem radnym z klubu, ja ślubowałem mieszkańcom.

Dalej Olenderski zaczął ujawniać szczegóły dotyczące swoich kolegów radnych: wiem, że w klubie były takie sytuacje, że każdy chciał więcej dla siebie. Może mnie też nie zadowoliło, że było dla mnie troszeczkę mniej – mniej dla mieszkańców, dla wyborców.  

Kończąc stwierdził: jednak mam jakąś grupę wyborców, którzy mnie popierają. W tym momencie doszedł wszystkich odgłos donośnego chrząknięcia ze strony radnej Renaty Tomaszewskiej. To wzburzyło Olenderskiego: pani radna, czemu ja nie mam się wypowiedzieć? 

W tajnym głosowaniu za odwołaniem wiceprzewodniczącego wypowiedziało się 10 radnych, przeciw było 4, jeden wstrzymał się od głosu. Kazimierz Lis zaraz zgłosił kandydaturę  Tomaszewskiej na nową wiceprzewodniczącą. Szczerze przyznał: możemy wybrać teraz gorzej lub lepiej. Najlepszą kandydaturą jest przewodnicząca klubu radnych. Chciałbym dać jej jeszcze szansę, aby przez rok podziałała z dwoma mężczyznami przy stole prezydialnym.

Za kandydaturą opowiedziało się, podobnie jak wcześniej, 10 radnych.  Nowo wybrana ograniczyła się do zdawkowego: jestem bardzo zadowolona, że większość rady opowiedziała się za tym, żebym to ja została nowym wiceprzewodniczącym i dokonam wszelkich starań, żeby współpracować z całą radą. Jej nowa funkcja dodaje nie tylko prestiżu, ale również dodatkowych korzyści materialnych w postaci większej diety, wynoszącej prawie 1500 zł miesięcznie.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.