Ogólnopolski Turniej Drabiny Hakowej w Obornikach

Ogólnopolski Turniej Drabiny Hakowej w Obornikach

OBORNIKI. W hali sportowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach został zorganizowany Ogólnopolski Halowy Turniej Drabiny Hakowej o Puchar Komendanta Głównego PSP. Otwarcia zawodów oraz powitania uczestników zawodów dokonał Krzysztof Pertman. Zaraz potem przekazał obowiązki sędziemu głównemu Markowi Wiktorskiemu.
Zaproszeni zostali najlepsi zawodnicy z całej Polski, którzy startowali w tym sezonie w tego typu zawodach i turniejach na różnych obiektach. W szranki stanęło 60 zawodników z całej Polski, a nie są to łatwe zmagania.
Z pozoru sprawa jest prosta. Należy przebiec ok. 50 metrów z aluminiową drabinką zwieńczoną hakiem w dłoni, a następnie wspiąć się za jej pomocą na wysokość około 13 metrów, co odpowiada trzem piętrom przeciętnego budynku i to w taki sposób, że zahacza się drabinkę o dolną część okna, wspina na nie, znów zahacza i znów wspina, aż się dotrze do najwyższej kondygnacji.
Niby bardzo proste, jednak mistrzowie wykonują to zdanie w ciągu kilkunastu sekund. Obserwując zmagania dziesięciu najlepszych trzeba było przyznać, że styl, waleczność i dynamika stawia ich w rzędzie mistrzów, a ich wyniki różnią się cząstkami sekund.
W imieniu komendanta głównego PSP, a został nim właśnie komendant wielkopolski, puchary najlepszym zawodnikom wręczył st. bryg. Piotr Kalinowski przy asyście st. kpt Michała Kierzka – naczelnika Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu i kpt. Krzysztofa Pertmana – komendanta Powiatowego PSP w Obornikach
W tym samym czasie i miejscu odbył się również IV Obornicki Turniej Drabiny Hakowej dla woj. Wielkopolskiego. W klasyfikacji zawodów najlepszymi zawodnikami okazali się kaliszanie: Andrzej Bartoszewski KM PSP Kalisz – z wynikiem 15,750 s. Drugi był jego kolega Daniel Więckowski z wynikiem 15,680 s., a trzeci Krzysztof Majcher KP PSP Piła – z wynikiem 15,740 s.
Na zakończenie odbył się bieg dla najlepszych o puchar mł. bryg. w stanie spoczynku Cezarego Kobierskiego, byłego funkcjonariusza KP PSP w Śremie, zawodnika, reprezentanta i trenera wielkopolskiego sportu pożarniczego. W końcowej rywalizacji tej części zawodów zwyciężył Michał Erdmański, który poprawił rekord obiektu z wynikiem 14,7 s.
Skoro o obiekcie mowa, obornicka sala sportowa jest idealnie przygotowana do tego typu zmagań. Prócz solidnej i dobrze zabezpieczonej konstrukcji do wspinaczki ma tor do biegów i tablice świetlne. Marek Wiktorski zadbał o płynność i dobrą organizacje zawodów. Na koniec Michał Kierzek podsumował zawody oraz w imieniu wielkopolskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej wręczył zawodnikom drobne upominki i piękne puchary.

Podobne artykuły