Odpady pozostaną w powiecie

POWIAT OBORNICKI. Po trzech latach walki o pozbycie się odpadów sprowadzonych z Niemiec na teren gmin Oborniki i Ryczywół pojawiła się wreszcie szansa na ich wywóz na powrót do nadawcy. – Niemcy nie musieli tego zrobić, ale dla świętego spokoju zaproponowali, aby im odpady dostarczyć w wyznaczone miejsce, a oni podstawia tam transport i je zabiorą – tłumaczył Kazimierz Zieliński, walczący od owych trzech lat o pozbycie się szkodliwych odpadów chemicznych. 

Tu przypominamy, że kilkadziesiąt ton śmieci w postaci folii i opakowań po farbach i agresywnych chemikaliach, sprowadzili do Polski dwaj mieszkańcy powiatu. Jedno składowisko znajduje się na popegeerowskiej działce w pobliżu placu zabaw dla dzieci na terenie gminy Ryczywół, a drugie w Bogdanowie. Choć Zieliński spowodował nakaz wywozu odpadów, żaden z ich importerów nie reaguje. Jeden z nich zniknął, inny jest tak ubogi, iż nakładanie nań kar celem przymuszenia nie ma żadnego sensu, bo on ich i tak nie zapłaci. 

Niestety, nikt z władz nie podjął właściwej decyzji, by nie rzec jak Zieliński – wszyscy zignorowali starania i szansa na pozbycie się odpadów przepadła. Paweł Bździak zaapelował – te odpady zagrażają bezpieczeństwu, zdrowia a może i życia. Dodał też, że powinna się tym zająć komisja bezpieczeństwa i sprawę załatwić.

My dla odmiany chcielibyśmy usłyszeć, co ma w tej sprawie do powiedzenie powiatowy wydział ochrony środowiska, o ile w ogóle ma on coś jeszcze do powiedzenia. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.