Na Ziemi Obornickiej zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu. Nie wolno korzystać z parków czy placów zabaw. Na pogrzebach pięć osób. Kara to 5 tys. zł

Na Ziemi Obornickiej zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu. Nie wolno korzystać z parków czy placów zabaw. Na pogrzebach pięć osób. Kara to 5 tys. zł

ZIEMIA OBORNICKA. Mieszkańcy będą mogli wychodzić z domu jedynie do pracy, na zakupy, apteki, do lekarza czy na spacer z psem. Zakaz poruszania nie obejmuje pomocy najbliższym, możliwa będzie więc np. podróż samochodem do członków rodziny.

Ponadto w pojazdach gminnych i pociągach będzie mogła przebywać jedynie liczba pasażerów równa liczbie miejsc siedzących, podzielonych przez dwa.

Obowiązywać będzie również zakaz zgromadzeń w których wezmą udział więcej niż dwie osoby. Nie będzie to dotyczyć domowników. Z kolei w mszach i pogrzebach będzie mogło brać udział maksymalnie 5 osób, nie licząc kapłanów i pracowników firmy pogrzebowej.

Nie wolno korzystać z bulwarów, parków, czy placów zabaw.

Obornicka policja będzie oceniała zachowania pod kątem zgodności z rozporządzeniem. Zakaz poruszania się razem więcej niż dwóch osób nie będzie dotyczył rodzin . Kara może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł, a w działaniach weryfikujących policji pomoże wojsko. Kara więzienia grozi tym, którzy otworzą restauracje, bary czy lokale rozrywkowe.

Nie ma planów i potrzeby, by otaczać Oborniki, Rogoźno czy Ryczywół kordonem sanitarnym. W Polsce zakażonych koronawirusem zostało 774, w tym dziewięć osób zmarło. Dotychczas przebadano 22898 próbek, z czego ponad 2,8 tys. testów wykonano w ciągu ostatniej doby. 22 tysiące 124 z nich dały wynik negatywny, a 774 pozytywny.

Minister zdrowia: Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć. Ja wiem, że jest trudno, że jesteście zmęczeni, ale tym bardziej chciałbym Was prosić o jeszcze większy wysiłek!

Wprowadzone w środę ograniczenia będą ważne do soboty 11 kwietnia.

Podobne artykuły