Ocalić w Rogoźnie od zapomnienia

ROGOŹNO. W miniony czwartek w rogozińskim muzeum otwarto wystawę Ocalić od zapomnienia. 70. Rocznica wybuchu II wojny światowej.   Realizacja tej wystawy jest związana z konkursem na temat II wojny światowej o tym samym tytule, który odbędzie się niedługo na terenie szkół w gminnie.

Początkowo wystawa miała zostać otwarta już 1 września, ale z powodu trwających wówczas obchodów powiatowych, data została zmieniona na 17 września – rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. 

Podczas otwarcia wśród licznych gości znaleźli się starosta Gustaw Wańkowicz, burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, wiceburmistrz Sylwia Biała,  ks. dziekan Eugeniusz Śliwa, przewodniczący rady muzeum Czesław Gruszka, członek tejże rady Wiesław Płotkowiak, a przede wszystkim goście honorowi, wśród nich urodzona w 1924 roku Władysławy Lewandowska. 

To właśnie ona, po przemowie dyrektora Rogozińskiego Centrum Kultury Marka Galczewskiego i  głównej organizatorki wystawy Angeliki Pilarskiej, opowiedziała o przeżyciach burzliwego i brutalnego czasu wojny. 

Pani Władysława została aresztowana w wieku 15 lat, wraz z ojcem i bratem, za kontakty z partyzantką. Trafiła do Fortu 7 w Poznaniu, gdzie jej ojciec po paru dniach zmarł, a następnie została przewieziona do obozu koncentracyjnego dla kobiet w  Ravensbrück. Spędziła tam 3 lata, pracując w szwalni dla paruset gramów żywności dziennie. W tym czasie jej brat zmarł w Auschwitz. Wyzwolona w kwietniu 1945 roku przez Armie Czerwoną, wróciła do swoich rodzinnych stron w okolice Międzychodu. Jednak na stałe osiedliła się w Rogoźnie, gdzie pracowała jako nauczycielka.  Przeżycia  Władysławy Lewandowskiej zostaną spisane i wydane przez RCK.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także inni mieszkańcy Rogoźna, pamiętający ten okres. Witold Borowiak i Edmund Kaczmarek opowiadali o dzieciństwie, które przypadło na początek wojny i ucieczce z Rogoźna w chwili wejścia wojsk niemieckich. o przymusowej pracy na gospodarstwach niemieckich. Opowieść Maria Szober to historia nastoletniej dziewczynki – podróż pociągiem przez bombardowaną Warszawę, dalej na Ukrainę, przymusowa praca u gospodarza niemieckiego po powrocie do Rogoźna. Obecni podczas otwarcia Helena Kurek, Stefania Klawek, Felicja Borowiak  nie podzielili się tymi trudnymi wspomnieniami. 

Wystawa została podzielona na następujące działy: Rogoźno podczas II wojny światowej, życie codzienne, przymusowe roboty, tajne nauczanie, obozy koncentracyjne, polskie siły zbrojne, konspiracja czyli Szare Szeregi. Całość zaciekawia, głównie dzięki znacznej liczbie eksponatów z okresu wojennego. Wystawa będzie czynna do lutego 2010 roku.

 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.