Obwodnica nadal bez pieniędzy, ale jedenastka z mostami

Obwodnica nadal bez pieniędzy, ale jedenastka z mostami

OBORNIKI. Rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, Alina Cieślak podliczyła w krótkim sprawozdaniu inwestycje roku minionego i naszkicowała plany na rok obecny.

Wynika z tego, że w owych planach jest ponad 270 km ekspresówki S11. Odcinek od granicy województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego do końca obwodnicy Kępna jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Dla odcinków Szczecinek-Piła, Ujście-Oborniki, Oborniki-Poznań wraz z obwodnicą Obornik oraz Ostrów Wielkopolski-Kępno złożone zostały wnioski o wydanie Decyzji Środowiskowej.

Podkreśliła, że: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego ustali przebieg przyszłej drogi ekspresowej. Dopiero wtedy, mając zapewnione finansowanie inwestycji, będziemy mogli ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców w systemie Projektuj i buduj.

Jak na razie pies pogrzebany jest w zdaniu „mając zapewnione finansowanie inwestycji”, bo takiego zapewnienia wciąż nie ma.

W rozmowie z poseł Martą Kubiak usłyszeliśmy, że największym problemem będzie przeprawa przez Gwdę i Noteć w Ujściu, bo istniejący tam most jest w połowie zamknięty, a przejazd po nim ograniczony. Trudno będzie znaleźć miejsce, w którym mogłaby powstać nowa przeprawa.

Tymczasem wygląda na to, że posłanka nie doceniła drogowców, którzy znaleźli miejsce na mostu i je nawet zaprojektowali. Jak bowiem zapewnia rzeczniczka GDDKiA: Otworzyliśmy już oferty dotyczące rozbudowy mostu przez rzekę Gwda i mostu przez rzekę Noteć w ciągu drogi krajowej nr 11 w miejscowości Ujście.

Podobne artykuły