Oborniki mają wreszcie statut

GMINA OBORNIKI. Wreszcie po latach prób i błędów został uchwalony Statut Gminy Oborniki. Dokument ten powstał 27 lutego 2003 roku, a ostatnio modyfikowany był 24 września 2004 roku. Od tego czasu niczego w nim nie zmieniono, choć zmieniał się cały świat. Skupiał się głównie na nazwach, trybie pracy burmistrza czy ustroju gminy, zostawiając na boku jej mieszkańców. Wreszcie przyszła i na nich kolej.

Pomijając inne elementy pracy twórców statutu, warto zatrzymać się na tym punkcie, który oddawał w ręce mieszkańców inicjatywę prawotwórczą, bo właśnie on okazał się być najbardziej sprzecznym, dzieląc radnych wedle klubów i poglądów. 
Powstał spór o to, ile trzeba zebrać podpisów, aby grupa obywateli mogła wnieść do rady miejskiej własną inicjatywę. Zdaniem Anny Rydzewskiej i jej opozycyjnego klubu, wystarczy 50 podpisów by grupa mieszkańców gminy mogła zaproponować „coś” od siebie. Renata Wąsowicz chcąc podkreślić swą niezależność podniosła tę liczbę do 100 obywateli. Klub radnych Platformy Obywatelskiej z Beatą Matelską na czele był zdania, że najodpowiedniejszą liczbą obywateli do podjęcia inicjatywy będzie liczba 250. Radni skupieni w Porozumieniu Nasze Oborniki optowali za 500 podpisami, a radni lewicy zwyczajowo się przyczaili czekając, kto wygra, aby się przyłączyć. Po kilku głosowaniach i wielu wywodach ostatecznie zwyciężył pomysł twórców Statutu, iż ma być to grupa 500 obywateli.
W ten sposób mieszkańcy Obornik mają z jednej strony prawo do samodzielnego wpływania na swoje sprawy wnosząc osobiście projekty uchwał. Z drugiej strony nie dadzą rady zebrać aż tylu podpisów, więc wszystko najprawdopodobniej zostanie po staremu. 
Trudno tu nie zauważyć, że taki model demokracji może nie wytrzymać zderzenia z pomysłami chcącego przejąć władzę w gminie Michała Zielińskiego (PiS), który uważa, że władzą się trzeba podzielić ze społeczeństwem a mieszkańcom stworzyć wygodną płaszczyznę do współrządzenia bez zbytniego ograniczania im inicjatywy. 

Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Asystent Projektanta branży drogowej
Zakres obowiązków:

– Wykonywanie prac projektowych w części opisowej i rysunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy inżynieryjnej oraz wskazaniami projektanta.
– Opracowywanie projektów dróg, ulic, parkingów, obiektów logistycznych, przemysłowych.
– Opracowywanie projektów organizacji ruchu.
– Wykonywanie pomiarów i inwentaryzacji w terenie.
Wymagania:
– Ukończony min. 3-ci rok studiów na kierunku inżynierii lądowej lub pokrewnym.
– Znajomość oprogramowania CAD, Microsoft Office
– Umiejętność pracy w zespole.
– Rzetelność, samodzielność, odpowiedzialność.
– Dobra organizacja pracy.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
MKP Pracownia Drogowa Marek Pancerz
tel. +48 696 24 74 74 e-mail: marek.pancerz@mkp-pracownia.com

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.