Oborniki kupują węgiel. Gmina zajmie się redystrybucją

Oborniki kupują węgiel. Gmina zajmie się redystrybucją

GMINA OBORNIKI. Robi się coraz chłodniej, rząd obiecał tańszy węgiel, wszyscy czekają, a samorządy wyrażają chęć do redystrybucji węgla wśród swoich mieszkańców. Oborniki kupują węgiel dla swoich mieszkańców. Gmina zdecydowała się na redystrybucję

Rząd wyznaczył aż 180 składowisk zbiorczych. Każde takie składowisko miało znaleźć się w promieniu do 100 kilometrów od danej miejscowości, której samorząd podejmie się redystrybucji.

Niemniej gmina nie będzie prowadzić sprzedaż węgla.

Zakupi węgiel w państwowej spółce i będzie go rozprzedawać poprzez koncesjonowane podmioty prowadzące handel węglem, a znajdujące się na terenie gminy.

Rozmawialiśmy z pracownicą bodaj największego w gminie składu węgla prowadzonego przez Andrzeja Woźniaka. Jej zdaniem najważniejsza będzie jakość węgla. Do tej pory węgiel był zawsze najwyższej jakości i jak dotąd nie miał reklamacji jakościowych. Jak będzie teraz, tego nikt nie wie. Węgiel dostarczany do samorządów ma mieć certyfikat jakości.

Burmistrz Tomasz Szrama zdecydował się na pośredniczenie w dystrybucji węgla, aby ułatwić jego zakup mieszkańcom gminy.

Pierwotnie planował, aby handel węglem powierzyć spółce gminnej PWiK. Jak sam wyjaśniał: Mają plac przy oczyszczalni, solidną wagę samochodową i ładowarkę, zatem teoretycznie pełne uzbrojenie do obrotu węglem.

Problemem są ludzie, bo ci, których zatrudnia spółka do swych zadań statutowych, mają pełne ręce roboty, trzeba by więc zatrudnić nowych i to na krótko, co rodzi poważny problem.

Dlatego burmistrz zdecydował się porozumieć z działającymi w gminie podmiotami handlującymi węglem, które są dobrze zorganizowane, a ponadto zawierając z nimi umowy nie popsuje im interesów.

Pod koniec października po zakup „państwowego” węgla zgłosiło się 190 chętnych, głównie na takie frakcje jak orzech i groszek oraz miał. W listopadzie dołączyli następni.

Burmistrz Tomasz Szrama wystąpił już do spółki „Weglokoks” o 200 ton węgla w różnych frakcjach – 150 ton orzecha i 50 ton pozostałych frakcji węgla.

Spodziewa się w najbliższym czasie pozytywnej odpowiedzi. Jeżeli ją uzyska, a węgiel będzie na składzie, gmina Oborniki znajdzie się wśród pierwszych w północnej Wielkopolsce gmin, które ułatwią mieszkańcom zakup węgla.

Tu warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów, a następnie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

W porozumieniu z miejscowymi składami węgla, które zadeklarowały chęć współpracy przy jego dystrybucji, zostały już ustalone warunki współpracy, także te, dotyczące przywozu surowca oraz przechowywania go na placu.

Za realizację sprzedaży węgla w gminie Oborniki odpowiadają upoważnieni przez burmistrza skarbnik Joanna Gzyl i sekretarz Krzysztof Nowacki.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, pierwszy surowiec dotrze do mieszkańców za kilkanaście dni.

Do 10 listopada Biuro Obsługi Interesanta przyjęło od mieszkańców gminy i wprowadziło do systemu 319 wniosków na węgiel. Trzeba pamiętać, że w Urzędzie Miejskim przyjmowane są wnioski o zakup węgla w ramach ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy.

Koszt tony węgla wyniesie 2 tys. zł. W preferencyjnej cenie mogą kupić go od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego, wpisane w CEEB. Każde gospodarstwo domowe może zakupić 1,5 tony do końca 2022 roku oraz 1,5 tony od stycznia do końca kwietnia roku przyszłego.

Aby zakupić węgiel w preferencyjnej cenie należy: złożyć wniosek w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Obornikach, w godz. 8-14, po rejestracji na miejscu w biletomacie Opłacić węgiel w Gminie i otrzymać zaświadczenie.

Z zaświadczeniem z urzędu udać się do składu węglowego, gdzie będzie można odebrać węgiel (cena nie obejmuje transportu do miejsca zamieszkania klienta).


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Asystent Projektanta branży drogowej
Zakres obowiązków:

– Wykonywanie prac projektowych w części opisowej i rysunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy inżynieryjnej oraz wskazaniami projektanta.
– Opracowywanie projektów dróg, ulic, parkingów, obiektów logistycznych, przemysłowych.
– Opracowywanie projektów organizacji ruchu.
– Wykonywanie pomiarów i inwentaryzacji w terenie.
Wymagania:
– Ukończony min. 3-ci rok studiów na kierunku inżynierii lądowej lub pokrewnym.
– Znajomość oprogramowania CAD, Microsoft Office
– Umiejętność pracy w zespole.
– Rzetelność, samodzielność, odpowiedzialność.
– Dobra organizacja pracy.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
MKP Pracownia Drogowa Marek Pancerz
tel. +48 696 24 74 74 e-mail: marek.pancerz@mkp-pracownia.com

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.