Oborniki, Kowanówko, Pruśce: szyją maseczki

Oborniki, Kowanówko, Pruśce: szyją maseczki

POWIAT OBORNICKI. Od czwartku wchodzi w życie nakaz noszenia w miejscach publicznych okrycia ust i nosa. To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Maseczki chirurgiczne są bardziej potrzebne w szpitalach. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze, aby zachować ich sterylność.

Maseczka nie chroni nas przed zakażeniem, chroni innych przed nami. Na tym etapie epidemii rośnie ryzyko, że możemy być nosicielami

Wiele osób szyje w regionie maseczki samodzielnie, sprzedaje je lub rozdaje.

Władze Obornik zleciły spółdzielni socjalnej szycie 10 tysięcy maseczek, po jednej na każde mieszkanie. Informowaliśmy o tym niedawno. Bardzo szybko dotarły do nas pytania, gdzie i kiedy będzie można otrzymać maseczkę. Tu trzeba jednak uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Maseczki szyją osoby niepełnosprawne i bynajmniej nie na akord. Część jest już gotowa, kolejne są dystrybuowane. Prędzej lub później każdy maseczkę otrzyma do rąk własnych i chodzenie po nie do magistratu nie ma sensu.

Wśród nich jest mieszkanka Kowanówka, która uszyła piękne maseczki dla obornickiego szpitala. Maseczki zostały bardzo profesjonalnie uszyte z kolorowej bawełny. Są solidne, ładne i wielokrotnego użytku. Tu jednak spotkał ją wielki zawód. Maseczki przekazane jednemu z oddziałów szpitalnych pielęgniarki zabrały w części do domu, a pozostałe rozdysponowały inaczej niż proponowała ofiarodawczyni. Pani Magda dalej chce szyć maseczki, jednak już jedynie dla mieszkańców swojej wsi. Panie szyją maseczki dla sąsiadów także w wielu innych wsiach.

Tam gdzie nie szyją, kupują. Przykładem może być Stowarzyszenie do Przodu z Prusiec. Członkinie Stowarzyszenia obchodzącego właśnie piątą rocznicę swego istnienia, zamierzają zakupić 500 maseczek. Środki na zakup decyzją zarządu Stowarzyszenia zostały przekierowane z funduszu gromadzonego na obchody rocznicy z przeznaczeniem na rzecz zapewne ważniejszą. Zakupione maseczek posłużą mieszkańcom sołectwa Pruśce.

Podobne artykuły