Oborniczanie członkami większej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Aresztowani to Maciej M., jego żona Karolina oraz przedsiębiorca z synem – wszyscy z Kowanówka

Oborniczanie członkami większej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Aresztowani to Maciej M., jego żona Karolina oraz przedsiębiorca z synem – wszyscy z Kowanówka

ZIEMIA OBORNICKA. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zatrzymaniu czworga mieszkańców ziemi obornickiej w związku z podejrzeniem wyłudzenia podatku VAT. Jak się okazało owa czwórka była jedynie elementem większej grupy rozpracowanej przez Centralne Biuro Śledcze Policji w Poznaniu.

Oborniczanin Maciej M., prowadzący firmę handlową obracającą materiałami smarnymi oraz jego małżonka Karolina, także prowadząca działalność gospodarczą, wraz z przedsiębiorcą z Kowanówka i jego synem mieli stworzyć grupę przestępczą, która nie odprowadzała VAT.
Ta grupa „współpracowała” z innymi grupami z Poznania i okolic, działającymi w podobny sposób. Ich działalność bada CBŚP, a śledztwem zostały objęte lata 2009-2013. W tym czasie przedsiębiorcy zatrzymywali dla siebie należny skarbowi państwa podatek VAT.

Jak informuje Centralne Biuro Śledcze Policji w Poznaniu: Ze zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że firmy podawały nieprawdę w deklaracjach VAT i oświadczeniach oraz w sposób nierzetelny wystawiały faktury VAT podlegające rozliczeniu.

W ubiegłym tygodniu na terenie Poznania, okolic i na ziemi obornickiej zatrzymano dziewięć osób, które są podejrzane o uczestniczenie w tym procederze.Wedle śledczych członkowie grupy mogą stracić mienie o wartości nawet 64 mln złotych.

W wyniku przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono dokumentację, która jest poddawana dokładnej analizie. Ponadto podczas czynności ujawniono i tymczasowo zajęto mienie ruchome m.in. w postaci pieniędzy, samochodów, maszyn oraz ruchomości o łącznej wartości ok. miliona złotych – wyliczyli oficerowie CBŚ.

Zabezpieczono też mienie należące do podejrzanych, a przeniesione na inne osoby o łącznej wartości około 64 milionów złotych.

Dwie osoby zatrzymane w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszały już zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Siedmioro jest podejrzanych o udziału w niej, a także pranie pieniędzy i popełnienie przestępstw karno-skarbowych, w tym narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 37 milionów złotych.

Pierwsza dwójka zatrzymanych, w tym M. z Kowanówka, trafiła do aresztu na 3 miesiące. Wobec innych zastosowano m.in. dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Nie jest wykluczone, że odbędą się kolejne zatrzymania w tej sprawie, być może także na ziemi obornickiej.

Podobne artykuły