Obornicki Wehikuł Czasu

Obornicki Wehikuł Czasu

OBORNIKI. W marcu, dziewięć lat temu, w Obornickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie, które zakończyło trwający oficjalnie przez niemal dwa lata projekt Obornicki Wehikuł Czasu. W sali OOK widzowie obejrzeli fragmenty filmu powstałego w ramach tego właśnie przedsięwzięcia.

Warto przypomnieć, że Obornicki Wehikuł Czasu wystartował wiosną 2011 roku. Przygotowany przy współpracy z Katarzyną Adamczak, Andrzejem Gintrowiczem oraz Krzysztofem Nowackim i dofinansowany ze środków unijnych zakładał gromadzenie dokumentów i wspomnień dotyczących historii Obornik, ich archiwizowanie oraz popularyzację w różnych formach. Zwieńczeniem niemal dwuletniej pracy jest publikacja elektroniczna, przedstawiająca niektóre aspekty życia oborniczan na przestrzeni ostatnich stu lat. Ta żywa, okraszona anegdotami i ciekawa pod względem graficznym narracja powinna znaleźć się w zbiorach domowych każdego oborniczanina.

„Obornicki Wehikuł Czasu” to pierwszy film przedstawiający dzieje Obornik. Płyta przygotowana przez Krzysztofa Nowackiego i Andrzeja Gintrowicza prezentuje cztery obszary życia mieszkańców, odtwarza historię miasta w XX i na początku XXI wieku.

Z materiału, który podzielono na bloki tematyczne, dowiemy się m.in. jakie warsztaty rzemieślnicze i zakłady pracy działały na terenie Obornik, gdzie oborniczanie spędzali wolny czas oraz w jaki sposób kultywowali wartości patriotyczne.

Starsi mieszkańcy mogą z nostalgią spoglądać na miasto z dawnych lat, zaś młodsi poznawać lokalną historię. Dowiedzą się na przykład, dlaczego obornickie Łazienki są miejscem magicznym.
W publikacji zamieszczone zostały zdjęcia pochodzące z archiwów Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, a także z prywatnych zbiorów mieszkańców.

Oprócz fotografii wykorzystano liczne materiały filmowe oraz wspomnienia oborniczan: Elżbiety Kowalik, Józefy Łuczak, Urszuli Pertek i Romana Gierki. Całość dopełnia tekst historyczny prowadzący widza przez kolejne części filmu. Lektorem w „Obornickim Wehikule Czasu” jest młody uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach – Gracjan Hildebrandt, który chętnie podjął nowe wyzwanie.

Autorzy, zdając sobie sprawę z niekompletności zebranego materiału, za jego pośrednictwem chcą rozpocząć dyskusję i skłonić do dalszej systematyzacji wiedzy dotyczącej dziejów naszego miasta.
Mimo że film trwa godzinę i 15 minut, po jego obejrzeniu odczuwa się pewien niedosyt…
Być może zaspokoi go kiedyś kolejna publikacja dotycząca dawnych Obornik.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.