POWIAT OBORNICKI. Już po raz 16 powstał Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. W minioną środę Kapituła Rankingu Perspektyw pod przewodnictwem prof. dr hab. Marii Romanowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej ogłosiła wyniki szkół ponadgimnazjalnych na rok 2014 a my sprawdziliśmy rekomendację dotyczącą szkół powiatu obornickiego.
Ranking jest ważnym narzędziem, z którego pomocą rodzice mogą dokonywać wyboru szkoły dla swych dzieci, tak by ta stwarzała szanse na dobre wykształcenie, solidny zawód i lepsze życie. O popularności Rankingu świadczyć może fakt, że portal perspektywy.pl przestał na jakiś czas działać przez zbyt duże zainteresowanie internautów. W Rankingu Liceów Ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: Wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych (30 proc.) takie jak: Wyniki olimpiad przedmiotowych, matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także ocena szkoły przez akademików. W przypadku techników uwzględniono dodatkowo wyniki egzaminów zawodowych.
Niestety nie mamy dobrych wieści. Szkoły powiatu obornickiego wloką się nadal w ogonie kraju i trudno je rekomendować. By nieco poprawić humor gronu nauczycielskiemu i osobom zarządzającym oświatą zawęziliśmy badanie rankingu do samej Wielkopolski, która nie wypada w Polsce szczególnie dobrze, dzięki czemu szkoły powiatu obornickiego zajmują w nim nieco lepsze pozycje.
Najlepszą i najbardziej polecaną szkołą ogólnokształcącą w Wielkopolsce jest I LO w Swarzędzu, choć w Polsce zajmuje 30 lokatę. Za to w powiecie obornickim (nie znane są wyniki zespołu szkół w Objezierzu, bo prowadzi go gmina), najlepszym liceum jest Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława II w Rogoźnie zajmujące jednak dopiero 71 miejsce. Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Obornikach ulokowało się na 78 pozycji na 100 ocenianych w Wielkopolsce, co nie jest wynikiem tragicznym, ale też i niezbyt zadawalającym.
Jeszcze smutniej jest w kategorii techników. Jedyną wisienką okazało się Technikum w ZS Agrobiznesu im. D. Chłapowskiego w Rogoźnie zajmujące kilkusetną pozycję w kraju, ale 54 w Wielkopolsce. Na dnie legły niestety pozostałe technika i tak: obornickie Technikum im. gen. Tadeusza Kutrzeby i ZS zajęły dopiero 92 pozycję a wśród trzech najgorszych szkół Wielkopolski znalazło się Technikum w ZS im. Hipolita Cegielskiego z Rogoźna zajmując przed, przedostatnią – 98 pozycję.
Tu można się zastanowić nad przyczynami tak fatalnych ocen. Wedle naczelnika wydziału oświaty winien może być północny klimat, choć szkoły pilskie i złotowskie biją nasze na głowę. Wiele daje też do myślenia skrajnie różny wynik dwóch szkół znajdujących się w tym samym klimacie, budynku, mających nawet nierzadko tych samych nauczycieli. Jedna trafiła na środek tabeli a druga na jej szary koniec.
Ranking jest niewątpliwie narzędziem pomocnym w wyborze przyszłej szkoły. Jeżeli można którąś z tych w powiecie obornickim polecić, to jedynie rogoziński Agrobiznes, którego pomimo usilnych prób ze strony władz starostwa nie udało się na szczęście zlikwidować.