O obornickich Żydach, Romach i Rosjanach

OBORNIKI. W Ośrodku Kultury odbyło się po raz dziewiąty spotkanie z muzyką organizowane przez Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku opd hasłem „Kultura i muzyka mniejszości narodowych”. Dla autorek scenariusza, Moniki Bąkowskiej i Elżbiety Hanczarskiej-Ślachciak inspiracją do wyboru tematu była rola dialogu międzykulturowego w kształtowaniu postaw uczniów. Zabrzmiała muzyka trzech mniejszości narodowych zamieszkujących powiat obornicki.

Gościem specjalnym był przedstawiciel żydowskiej mniejszości narodowej, dr Marek Daniel. Przy pomocy filmu przedstawił miejsca związane z tradycją żydowską. Jak nam później powiedział – rzeczą najtrudniejszą jest zawsze pokazanie tradycji żydowskiej z jednoczesnym poszanowaniem, różnic religijnych. Jego prelekcje ubarwiła koncertem Izabella Tarasiuk związana z Teatrem Żydowskim  w Poznaniu.  

Odmienną częścią spotkania były piosenki i tańce cygańskie, przygotowane przez przedstawicielki Romów, Helenę, Natalię, Fatimę i Marię Goman z Obornik oraz uczniów i zespół taneczny Wesołe Ogniki, pod kierunkiem Krystyny Nowak, a także zespół wokalny Do, Re, Mi pod batutą Moniki Bąkowskiej. Na koniec pani Helena opowiedziała słuchaczom o zwyczajach i wróżbach cygańskich. 

Kolejna część poświęcona narodom zza Bugu. Tatiana Bowsumowska pochodząca z Kazachstanu śpiewała rosyjskie pieśni, a jej mąż Jan zapoznał widownię z charakterystycznymi cechami muzyki rosyjskiej. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.